Dvacítka cyklistů se vydala na jízdu směrem do Velkých Losin, Loučné, kde si prohlédli nově opravený park, Koutů nad Desnou a pak zpět údolím k závěrečnému posezení na faře ve Velkých Losinách.

Původní jízdy měly náboženský a pietní význam, konaly se ve 20. a 30. letech na velikonoční neděli. Někdejší sudetští obyvatelé údolí objížděli na koních a s křížem v čele sakrální památky, žehnali polím a vzdávali úctu padlým z první světové války. Dnešní jízda je tou původní inspirovaná, nemá ale už všechny její atributy, a tak ji organizátoři přejmenovali na Velikonoční projížďku.

„Přestože se nám nepovedlo vyjet přímo na Velikonoční neděli a museli jsme akci o tři týdny posunout, stále spadá do velikonoční doby, která trvá ještě padesát dní po největším svátku křesťanů,“ řekl Martin Černohous pořadatelského sdružení.

Cyklistům požehnal na cestu kněz a mimořádně jim letos přálo počasí.

„My s dcerou si vyjížďku nikdy nenecháme ujít. Je to vydařená akce, neodmyslitelně už patří k jaru. Baví nás, že se na zastávkách u jednotlivých památek dozvíme něco z historie,“ řekla Helena Trunkátová z Petrova nad Desnou.

Vyjížďku podpořilo také Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

„Po zpřetrhání sociálních a kulturních vazeb za druhé světové války a zejména po vyhnání původního obyvatelstva tradice Ostrereiten zanikla. Jsme rádi, že se tradice postupně obnovují, byť třeba s novým obsahem,“ řekl Jan Závěšický, předseda Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.