Žádná z tras nemine parkoviště Hvězda, odkud je už jen skok na Ovčárnu a na Praděd. Z Hvězdy jezdí nahoru od deseti do patnácti hodin kyvadlový autobus. V Karlově Studánce na dolním parkovišti mohou cestující zase přestoupit na cyklobus ve směru Zlaté Hory – Rejvíz.

V červnu a v září budou cyklobusy i kyvadlo z Hvězdy na Ovčárnu v provozu jen o víkendech a svátcích, o prázdninách pak každý den.

Nejvíce využívaná je linka v 7.25 ze Zábřehu přes Šumperk a Skřítek, Rýmařov, Hvězdu, Vrbno, Videlský kříž, Bělou do cíle v Jeseníku. V minulých dvou sezonách pokračovala trasa ještě na Červenohorské sedlo a do Koutů nad Desnou, ale silnice přes sedlo je teď kvůli rekonstrukci uzavřená. V prvním roce převezl cyklobus na této lince 6 952 cestujících a 1 178 jízdních kol, loni byl zájem nepatrně menší. Za jízdenku ze Šumperka na Skřítek zaplatí cestující třicet korun, na Hvězdu 64 korun. Cesta z Jeseníku na Ovčárnu stojí také 64 korun. K ceně je třeba připočítat patnáct korun za přepravu kola. Cyklobus ale samozřejmě mohou využít i pěší turisté.

„Je to vynikající spojení do hor. Jezdíme několikrát za sezonu, nejraději na Skřítek, odkud si vyjedeme na Alfrédku a pak pěkně z kopce zpátky do města,“ řekla Alena Ondřejová ze Šumperka.

Náklady na provoz cyklobusu ze Zábřehu do Jeseníku přesáhnou půl milionu korun. „Očekáváme, že tržby od cestujících pokryjí zhruba polovinu. Tu druhou uhradí příspěvky partnerů. Loni se na financování podílela především města Zábřeh a Šumperk a Sdružení cestovního ruchu Jeseníky,“ řekl Michal Pastrňák z dopravní společnosti Connex Morava

Do vozíku připojeného za autobus se vejde čtyřiadvacet kol, proto je dobré si rezervovat místo předem.

Rezervace míst do cyklobusu je možná na internetových stránkách Connexu Morava nebo v informačních centrech v Zábřehu i v Šumperku. Na adrese www.connexmorava.cz najdou zájemci také přesné jízdní řády, informace dostanou i na telefonním čísle 844 555 888.

„Do budoucna bychom chtěli zavést ještě linku, která by jezdila ze Šumperka přes Červenohorské sedlo do Jeseníku nebo do Bělé a Karlovy Studánky,“ řekl Zdeněk Zerzáň ze Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.