Přebudování starého statku na restauraci a ubytovnu se sociálním zázemím by přišlo obec na pětadvacet až třicet milionů korun. Na zahradě vedle zdevastovaného objektu by pak měl vzniknout kemp a sportoviště. Projekt pamatuje i na půjčovnu a úschovnu kol, dokonce počítá i s opravnou kol pro smolaře, kteří na cestě po horách utrpěli defekt. Plán cyklocentra je ale mnohem bohatší. „Chceme zvýšit nabídku služeb pro cyklisty a zaměřit se hlavně na střední třídu a rodiny s dětmi tak, aby se zde alespoň den zdrželi. Nepředpokládáme, že nám tady lidé zůstanou týden, ale když se u nás rozhodnou strávit čas, nechceme, aby se nudili,“ řekl starosta Bernartic Mojmír Michálek (ODS).

V areálu by mělo proto vzniknout zemědělské muzeum a řemeslná dílna. Odvážnější návštěvníci by se nemuseli omezit jen na sledování odborníků, ale třeba se i přiučit košíkářství či jiným starým řemeslům. Areál by však měl sloužit také jako zázemí pro místní spolky. Získat prostředky se zatím radnici nedaří. Starosta je přitom přesvědčen, že cyklocentrum má své opodstatnění. Bernartice totiž mají díky své poloze ideální místo pro umístění střediska cykloturistů, u nichž se Jesenicko těší stále větší oblibě.

V obci je přechod do Polska. Navíc vesnice leží na rozhraní roviny a hor. Kdo dává přednost rekreačním trasám, vydá se na jih směrem k Vidnavě. Za krásou a náročným terénem Rychlebských hor se musí vydat směrem na sever k Javorníku a do Bílé Vody. Cyklotrasy z Bernartic vedou i do Jeseníků.
Projekt cyklocentra mají Bernartice zpracovaný už šest let. O podporu dosud usilovali marně. „Je to vousatý projekt, ale neztrácíme naději. I Olomoucký kraj podpořil naši myšlenku s tím, že jde o projekt, který by se mohl do budoucna ekonomicky vyplatit,“ uvedl Michálek.

„Jestliže si je obec vědoma všech úskalí a má financování provozu dobře promyšlené, dokážeme si představit naši účast na investiční části,“ podpořil záměr obce náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).