„Šumperská radnice již připravuje poptávkové řízení na projektanta. Postup budeme koordinovat s dalšími obcemi, jichž se záměr dotýká,“ uvedl šumperský místostarosta Petr Suchomel (KDU-ČSL).

Navrhovaná cyklostezka povede z Postřelmova směrem na Sudkov, Dolní Studénky, Šumperk, Vikýřovice, Rapotín, Velké Losiny, Loučnou nad Desnou a Kouty. Nový pás určený pro cyklisty ale přibude také na nové komunikaci mezi Postřelmovem a Zábřehem. „V plánech je zahrnuté rovněž propojení cyklostezkou Dolních Studének a Nového Malína,“ upozornil Suchomel.

Rozsáhlý projekt pohltí desítky milionů korun, podle Petra Suchomela by zde ale větší část nákladů mohla pokrýt dotace.

„Možnost získání dotace pro tento záměr ze státního rozpočtu i fondů Evropské Unie je velmi reálná. Tyto finance by mohly financovat až pětaosmdesát procent nákladů,“ vysvětlil Suchomel. S výstavbou části trasy na katastru města Šumperka by se podle místostarosty mohlo začít již příští rok.

„K záměru se určitě připojíme, v katastru obce Loučná nebude vedení cyklostezky problém. Patrně to bude po vedlejších komunikacích, hlavní tah již totiž není možné rozšířit,“ řekl starosta Loučné Pavel Martínek.

Podle něj je pro cyklisty mířící do Jeseníků nejméně bezpečný úsek mezi Velkými Losinami a Loučnou a také v Koutech poblíž vlakové zastávky.