Ještě před začátkem zimy je přestanou ohrožovat automobily, protože Mohelnici spojí s její osadou nová cyklostezka. Město na ni získalo téměř čtyřmilionovou dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, částkou 1,1 milionu korun přispěje kraj, zbytek zaplatí městská pokladna.

Podle měření dopravy z roku 2005 projede tímto velmi frekventovaným úsekem, který je přímou výpadovkou na Zábřeh a Šumperk, téměř deset tisíc aut denně. V posledních třech letech se tady stalo v průměru devět dopravních nehod za rok. O těch s tragickým koncem svědčí několik pomníčků před hřbitovem v Libivé. Zatím poslední smrtelná nehoda se tady stala v sobotu, kdy řidič vyjíždějící z vedlejší silnice nedal přednost a při srážce s jiným vozem na místě zahynul.

Pro cyklisty je silnice mezi Mohelnici a Libivou velmi nebezpečná. „Ve směru od Mohelnice vyjíždějí auta z rychlostní komunikace, takže mnohdy jedou ještě před Libivou velmi rychle. Cyklostezku lze jen přivítat,“ řekla mluvčí šumperské policie Marie Šafářová.

„Vybudování stezky plánuje město už od 90. let, ale stavba zatím vázla na financích. Podle projektanta si vyžádá náklady do osmi milionů korun, skutečná cena vzejde z výběrového řízen,“ uvedl Josef Reichl z odboru rozvoje a investic mohelnické radnice. Město už má nabídku od pěti firem. Stavba by měla začít v červenci a potrvá dva až tři měsíce. Nájezd na cyklostezku bude ve městě pod kopcem v Květné ulici a stezka povede až k autobusové zastávce v Libivé. Od vozovky ji oddělí zelený pás.