VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálnice do Čech: Mohelnice musela bojovat o dva sjezdy

Mohelnice – Budoucí dálnice, která naváže na stávající rychlostní komunikaci R35 a povede až do Hradce Králové, nabrala konkrétní podobu. Mohelnice přitom musela tvrdě bojovat o to, aby do města vedly dva sjezdy.

26.7.2013 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Ve variantě, kterou Ředitelství silnic a dálnic představilo na jednání zastupitelstva, se počítalo pouze s velkou mimoúrovňovou křižovatkou na sever od města. Ta vyroste mezi Křemačovem, Mohelnicí a Libivou.

Podle původních plánů měla Mohelnici napojit jen jedna velká mimoúrovňová křižovatka na severu. Stovky kamionů
z průmyslové zóny
na jihu by tak musely jezdit městem. Ředitelství silnic
a dálnic nakonec ustoupilo a sjezd
a nájezd u Horních Krčem směrem
na Olomouc zůstane

Stavebně bude velmi náročná, protože bude propojovat hned několik komunikací, a to nájezd od Mohelnice, stávající silnici I/35 směrem na Studenou Loučku a také plánovanou rychlostní komunikaci směrem na Šumperk. Kvůli tomu na sjezdech a nájezdech na dálnici má vzniknout i jeden kruhový objezd.

Město ale nezbytně potřebuje i sjezd a nájezd ve směru od Olomouce na jižní straně, kde leží průmyslová zóna se dvěma velkými firmami – Siemensem a Hellou, do nichž denně míří desítky kamionů.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s tím ale kvůli úspoře nákladů nepočítalo. Podle jeho plánů měla veškerá doprava do a z města směřovat na mimoúrovňovou křižovatku na severu. Tím by ale stovky kamionů musely jezdit přes město a zajíždět si tak asi pět kilometrů, načež by se kolem Mohelnice zase vracely zpět.

Podle ředitele olomoucké správy ŘSD Martina Smolky jde především o peníze. „Mění se přístup k projektům. Doba, kdy se každé dva kilometry stavěly mimoúrovňové křižovatky, je pryč. Pro celou budoucí R35 se zpracovává záměr projektu, jehož součástí je i ekonomické řešení. Pokud nevyjde projekt po ekonomické stránce, nebude se realizovat," varoval Martin Smolka mohelnické zastupitele, že mohou výstavbu dálnice do Čech svými požadavky zablokovat.

Podle něj by pak ŘSD muselo úsek z Mohelnice do Starého Města u Moravské Třebové z plánů vyjmout a řešit ho až dodatečně. „Je ale otázkou, zda by ekonomické posouzení tohoto úseku samostatně vyšlo," dodal Martin Smolka.

Mohelničtí zastupitelé ale na svém požadavku na napojení průmyslové zóny trvali. „Souběžná komunikace, po níž by kamiony jely na sever a potom by se vracely na jih, je naprostá hloupost. Napojení i na jihu města je zcela nezbytné, protože právě tudy jezdí nejvíce kamionů," řekla starostka Mohelnice Jana Zwyrtek Hamplová.

Vedení Mohelnice navíc uvažuje o tom, že v objektu bývalého Esma, který se nachází také na jihu města, vybuduje lokální spalovnu odpadů, čímž by se dopravní zatížení ještě zvýšilo.

„Musíme proto i zde myslet na dopravu už takto předem. Než to udělat na dalších sedmdesát nebo sto let špatně, tak raději počkáme, až bude rozumná vláda, která to pochopí. I tak se o dálnici do Čech mluví už dvacet let," řekla starostka.

Se svými požadavky Mohelnice nakonec uspěla a ŘSD do plánů zakreslilo i sjezd a nájezd u Horních Krčem, takže kamiony nebudou muset jezdit městem. Křižovatka usnadní i cestu motoristům, kteří směřují od Úsova do Olomouce a naopak.

Původně navržená varianta s jednou křižovatkou na severu by přitom mohla nadělat velké problémy i hasičům, a tím ohrozit lidské životy.

„Když pojedou hasiči čtyři kilometry na sever a pak budou s cisternou muset ještě projet kruhovým objezdem, ztratí odhadem sedm osm minut. Mezitím může někdo zemřít. Lidský život je cennější než ušetřené desítky milionů," varoval místostarosta města Aleš Miketa.

Zastupitelé proto návrh dopravního řešení dálnice do Čech schválili s podmínkou, že sjezd a nájezd u Horních Krčem bude zachován. ŘSD na to přistoupilo. „Jsem ráda, že jsme se v zastupitelstvu napříč politickým spektrem dohodli, že v této otázce budeme důslední a jednotní," sdělila starostka Hamplová.

Nový ministr: R35 je pro mě prioritou

Kdy se začne druhé dálniční spojení propojující Moravu s Čechami stavět, zůstává krajně nejisté. V úseku od Opatovic u Hradce Králové po Ostrov na Orlickoústecku se už vykupují pozemky. Poté požádá ŘSD o vydání stavebního povolení.

V úseku Ostrov – Staré Město u Moravské Třebové se bude připravovat dokumentace pro územní rozhodnutí. Úsek ze Starého Města do Mohelnice je teprve ve fázi posuzování vlivu na životní prostředí EIA, tedy na začátku příprav.

„Po dokončení přípravné fáze, vydání potřebných povolení a zajištění financování bude v příštích letech zahájena výstavba v úseku Opatovice – Ostrov," sdělil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Konkrétní termín ale zůstává ve hvězdách. Záležet bude především na penězích. Ministr dopravy v Nečasově vládě Zbyněk Stanjura několikrát zopakoval, že pro něj je silnice R35 prioritou.

To se nezměnilo ani s nástupem nového vedení na ministerstvu dopravy. „Ministr Zdeněk Žák deklaroval, že i pro něho je vybudování R35 jasnou prioritou. Proto bude prosazovat pokračování v přípravných pracích," tlumočil slova nového šéfa resortu jeho mluvčí Martin Novák. (mik)

Autor: Michal Krestýn

26.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník(21 840 Kč)

Vrchní referenti Policie ČR Policista/policistka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Přidán osobní kontakt; Jedná se o služební poměr., Požadavky uchazeče:, - starší 18 let, - bezúhonnost, - stupeň vzdělání - maturita, - zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost, - plná způsobilost k právním úkonům, - nevykonává živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost, - práce na PC, - řidičské oprávnění skupiny B výhodou, - není členem politické strany nebo politického hnutí, , Pracovní náplň:, - chrání život a zdraví občanů státu, právnických a fyzických osob,, - předchází a zabraňuje rušení veřejného pořádku a byl-li porušen, činí opatření k jeho obnovení,, - předchází a zabraňuje páchání trestné činnosti a zakročuje proti pachatelům,, - zajišťuje místo činu a stop, zajišťuje svědky, organizuje pomoc zraněným, provádí pátrání po osobách, Zaměstnanecké výhody: FKSP, náborový příspěvek dle § 135a zákona 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků. Kontakt: osobně na pracovišti Územní odbor Šumperk, personální oddělení, Havlíčkova 8, 787 90 Šumperk Po-Pá 8:30 - 11:30 a 12:30 - 14:30 hod nebo telefonicky denně 7-15.00 hod., případně e-mailem.. Pracoviště: Krajské ředitelství policie olomouckého kraje - územní odbor šumperk, obvodní oddělení šumperk, Havlíčkova, č.p. 2768, 787 01 Šumperk 1. Informace: Milan Stratil, +420 725 957 131.

2448 - Vedoucí posunu, posunovači, brzdaři Posunovač.(16 600 Kč)

Vedoucí posunu, posunovači, brzdaři Posunovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16600 kč, mzda max. 17800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Posunovač , , Pracovní náplň: , -provádí přístavbu vozů a rozpracovaných celků na jednotlivá pracoviště, -zajišťuje bezpečné provádění posunovacích úkonů, -plní úkoly řidiče přesuvny a dělníka v dopravě, -svěšuje a rozvěšuje vozy a zajišťuje je proti náhodným pohybům, -při práci používá zarážky, sochory, klíny, desky, -obsluhuje přesuvny, radiopojítka, , , Požadujeme:, -požadované vzdělání: SO, -výkonnost, spolehlivost a odpovědnost, -výhodou znalost problematiky posunu, ne podmínkou, zaučíme, , Nabízíme:, -zázemí stabilní a prosperující firmy, -odpovídající finanční ohodnocení, -možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, -týden dovolené nad rámec zákona , -dotované stravování v prostorách společnosti, -zaměstnanecké benefity, -nástup 1.3.2018 nebo dle dohody, , Marcela Jedličková, E-mail: marcela.jedlickova@skoda.cz, tel.: 583 365 573, Úřední hodiny pro uchazeče:, Úterý od 8.00 hod. do 10.00 hod., Čtvrtek od 12.30 hod. do 14.30 hod., Uchazeč musí doložit profesní životopis. Pracoviště: Pars nova a.s., Žerotínova, č.p. 1833, 787 01 Šumperk 1. Informace: Marcela Jedličková, +420 583 365 573.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Frézař(20 000 Kč)

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Frézař/ka kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní míto je vhodné i pro absolventy., Požadavky:, - vyučení v oboru frézař kovů nebo obráběč kovů výhodou, - zkušenosti s prací na klasické fréze - výhodou, - orientace ve výkresové dokumentaci pro strojírenskou výrobu. , Možnost prodloužení pracovního poměru., Nabízíme: podnikové stravování., Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Slovácké strojírny, akciová společnost - prac. postřelmov, Tovární, č.p. 182, 789 69 Postřelmov. Informace: Lenka Balcárková, +420 583 493 112.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Frézař(25 000 Kč)

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Frézař/ka kovů - seřizování a obsluha. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní míto je vhodné i pro absolventy., Požadavky:, - vyučení v oboru NC strojů nebo SŠ strojní výhodou, - zkušenosti se seřizováním a obsluhou obráběcích center - výhodou, - orientace ve výkresové dokumentaci pro strojírenskou výrobu. , Možnost prodloužení pracovního poměru., Nabízíme: podnikové stravování., Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Slovácké strojírny, akciová společnost - prac. postřelmov, Tovární, č.p. 182, 789 69 Postřelmov. Informace: Lenka Balcárková, +420 583 493 112.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šumperský Dům kultury. Ilustrační foto.

Nejdřív Dům kultury v Šumperku získá nového ředitele, pak jsou v plánu opravy

Videosouhrn Deníku – pondělí 19. února 2018

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Škola fandila olympiádě, žáci se proměnili v živé kruhy

Sportovního ducha ukázali žáci a pedagogové ze 3. Základní školy ve Školské ulici v Zábřehu. Vytvořili živé olympijské kruhy. Jejich počin pak z výšky vyfotografoval dron a snímky z ojedinělé akce nyní dominují školnímu webu.

Bývalá spící nemocnice bude sloužil lidem s Alzheimerovou chorobou

Na kopci nad Zábřehem stojí tato nemocnice přes padesát let, nikdy se v ní však neléčil žádný pacient. Od letoška objekt začne sloužit lidem. Konkrétně těm trpícím Alzheimerovou chorobou a příbuznými onemocněními.

Adam Kalous rezignoval, starostkou Jeseníku má být Jana Konvičková

Post starosty Jeseníku po více než třech letech opouští Adam Kalous z hnutí ANO 2011. Na funkci rezignuje k 28. únoru, o svém rozhodnutí informoval v pondělí 19. února.

Během víkendu havarovali tři opilí řidiče, jeden z nich měl tři promile

/FOTOGALERIE/ Tři nehody, při kterých svou roli sehrál alkohol, řešili policisté během minulého víkendu. Jako první boural v pátek 18. února večer devětatřicetiletý šofér vozu Ford Escort v ulici Severovýchod v Zábřehu. Toho zřejmě vyděsily majáky policejní auta a tak ve snaze vyhnout se hlídce přidal plyn.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT