A zopakovaly i otevřený dopis, kterým se obracejí na starostu a zastupitele, aby na situaci upozornily.

Konkrétní příklady neshod nepopisují, ale odkazují na podobné problémy, kvůli nimž odešli jejich předchůdci.

Ti upozorňovali na špatnou atmosféru, neustálé výtky a kontroly. Nepopírali zásluhy Jany Valové o vznik samostatného domu dětí, o jeho rozvoj a získání řady grantů, zároveň si ale stěžovali na odměřenost a komunikační bariéru.

„Dům dětí se pod vedením paní Valové rovnal ostrému vojenskému výcviku, snaha o tvořivou práci a byla nahrazena diktaturou,“ stálo v otevřeném dopisu z loňského září.

Jindře Báťkové a Aleně Bajerové končila smlouva na dobu určitou 31. srpna. Už ji neprodloužily.

„Naším cílem není ředitelce škodit, ale chceme na její špatný přístup k lidem upozornit. Já jsem například musela složitě vyjednávat, abych mohla vést kroužek v sousedním Jestřebí. Bylo to házení klacků pod nohy a někdy nesmyslné požadavky,“ řekla Bajerová.

Ostatní zaměstnanci domu dětí a také externí vedoucí kroužků Janu Valovou ale hájí. Upozorňují, jak zvýšila kvalitu programu. Chyba je podle nich jednoznačně na straně těch, kdo odešli.

„Ředitelka je v požadavcích na lidi přísná a důsledná, vyžaduje výsledky, a ne práci jen naoko, a to je pro některé kámen úrazu,“ řekla Jarmila Švecová.

Podle Libuše Drtilové, která vede kroužek Markovička, nemohl dům dětí potkat lepší a obětavější ředitelku.

„Kdo se chová korektně, může totéž očekávat od ní. Budeme za ni bojovat,“ řekla Drtilová.

Jana Valová byla dopisem dvou bývalých podřízených zaskočena.

„Neshody se netýkaly obsahu práce, ale dodržování pracovního řádu. Obě zneužily toho, co se dělo loni, nastoupily tehdy po odchodu několika zaměstnanců a situaci se mnou prožívaly. Věděly, co mě nejvíc zasáhne,“ řekla Valová.

Rada města se bude situací v domě dětí zabývat. „Do personálních věcí člověk zvenku nevidí. Pozveme si proto všechny aktéry sporu, aby nám své postoje vysvětlili,“ uvedl zábřežský radní Zdeněk David.