„Je to symbolické poděkování, vděčnost pociťují především pacienti, kterým krev zachránila život,“ řekla ředitelka šumperské Transfuzní stanice Marie Urbánková.

Zatímco zdravotníci v některých regionech bědují nad odlivem dobrovolných dárců krve, šumperská transfuzní stanice má zájemců o darování krve dostatek.

Podle Urbánkové v databázi figuruje téměř čtyři tisíce dárců, což je pro šumperský region odpovídající počet. „Jsou velmi ochotní, většina z nich na výzvu ihned zareaguje. Také naše náborové akce se setkávají s úspěchem, ohlas mají především u mladých lidí,“ řekla Urbánková.

Dárci krve se nemusejí obávat, že by jim zdravotnická reforma přinesla nepříjemné změny. „Nadále platí, že dárci u nás na oddělení dostávají po odběru občerstvení. Snažíme se, aby prostředí pro ně bylo co nejpříjemnější,“ dodala ředitelka Transfuzní stanice Šumperk.

Lidé, kteří přijdou darovat krev, mají také nárok na den placeného volna, počítat mohou i s daňovými úlevami. Výhody jim poskytují také zdravotní pojišťovny.

Pro rychlejší a operativnější komunikaci začala Transfuzní služba v Šumperku, která je součástí skupiny Agel, zvát dárce krve k odběrům pomocí SMS zpráv. Nová služba je levnější, rychlejší a také zjednodušila činnost pracovníka zajišťujícího evidenci dárců.

Dárcem krve a krevních složek může být každý zdravý člověk, který neprodělal infekční žloutenku nebo jiné závažné infekční či vážné onemocnění. Vhodný věk lidí, schopných a ochotných svou krev darovat, se pohybuje od osmnácti do šedesáti let, ale v darování krve je možné při opakovaných odběrech pokračovat až do pětašedesáti let.