Největší sumu vykoledovali Tři králové v obcích zábřežského děkanátu, kam spadá Zábřežsko, Mohelnicko a Štítecko. V pokladničkách se tady objevilo celkem 1 276 851 korun. To je o 37 251 korunu více než před rokem. Rekordní byl i počet skupinek, kterých v obcích a městech chodilo 354, tedy o devět víc než loni.

Nejčastěji se v pokladničkách objevovaly kovové dvacetikoruny, kterých pracovníci Charity napočítali přesně 6726. Nechyběly ale ani velké bankovky. „V pokladničkách jsme našli dvanáct dvoutisícikorunových bankovek. Hned dvě dvoutisícovky obsahovaly kasičky v Chromči a také v Moravičanech," řekla Jana Skalická ze zábřežské Charity.

V kasičkách se občas objevila i cizí měna. A nešlo jen o eura. „Měli jsme tady také polské zloté, jeden australský dolar, švédské koruny, francouzské centimy nebo už neplatné československé mince," doplnila koordinátorka sbírky.

Nejvíce se vybralo tradičně ve městech. V Zábřehu to bylo přes 214 tisíc, v Mohelnici více než 113 tisíc korun a v Lošticích téměř třiašedesát tisíc korun.

Velmi štědří ale byli dárci i v menších obcích. Například v přibližně třítisícovém Postřelmově se v kasičkách objevilo více než šestašedesát tisíc korun. Přes pětačtyřicet tisíc korun vykoledovali Tři králové v Moravičanech.

Část výtěžku použije zábřežská Charita na přímou pomoc potřebným lidem. Další peníze poslouží na rozšíření terénních služeb. „Jedná se o pečovatelské služby osobní asistence. Oslovujeme i jednotlivé obce, aby nám vytipovali občany, kteří pomoc potřebují," vysvětlila Jana Skalická.

Zábřežská Charita z výnosu letos také hodlá podpořit domácí hospicovou péči a projekt na podporu zaměstnanosti lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Část peněz půjde jako každým rokem i na pomoc v zahraničí.

Největší výtěžek od začátku pořádání této akce přinesla letos Tříkrálová sbírka také na území šumperského děkanátu. Koledníci do pokladniček vybrali 690 260 korun. Částka je o šedesát tisíc korun vyšší než loni.

„Tato suma zatím není konečná, ještě se připočítají finance z dárcovských SMS zpráv, a také finance, které lidé zaslali složenkou," sdělila ředitelka Charity Šumperk Marie Vychopeňová.

Částí výtěžku Tříkrálové sbírky chce šumperská Charita přispět na činnost Centra pro rodinu a také Poradny pro ženy a dívky. Další darované peníze pomůžou k nákupu auta, které je pro terénní pečovatelskou službu nezbytné.

Díky sbírce se také rozšíří sortiment v půjčovně rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. V neposlední řadě peníze půjdou i na instalaci mycího centra, ve kterém budou zaměstnanci umývat jídlonosiče svých klientů.

Velký ohlas měla Tříkrálová sbírka i na Jesenicku. Skupinky koledníků obcházely v první polovině ledna domácnosti ve všech obcích regionu s výjimkou Ostružné. Otevírání pokladniček dokončili pracovníci Charity Javorník ve čtvrtek 15. ledna.

Skupinky letos na Jesenicku vykoledovaly 490 tisíc korun. To je o více než šedesát tisíc korun více než v minulém roce.

„Výsledek je pro nás velkým a příjemným překvapením. Je pro nás známkou toho, že naší práci lidé věří a důvěřují nám. Znovu se ukázalo, že lidé jsou stále vnímaví k potřebám těch, kteří se bez pomoci jiných neobejdou," řekla ředitelka Charity Javorník Helena Paschkeová. Zároveň poděkovala všem dárcům i dobrovolníkům, kteří chodili dům od domu koledovat.

Z výtěžku sbírky zůstane javornické Charitě 318 tisíc korun. Tyto peníze použije na částečnou výměnu oken v domově svaté Hedviky ve Vidnavě, nákup sprchovacího lůžka tamtéž a na nákup stravovacího systému pro domov pokojného stáří v Javorníku. Částí peněz uhradí též druhou splátku vozidla pro charitní ošetřovatelskou službu.

Výsledky sbírky najdete ZDE a ZDE