Na Hlavní třídě v Šumperku u knihkupectví Tón stojí stromeček, na kterém místo baněk přáníčka dětí ze šumperského centra Pavučka, které zastřešuje dětský domov a kojenecký ústav.

„Akci s názvem Strom splněných přání pořádáme již popáté. Princip je jednoduchý. Každé dítě má své tajné přání pověšené na stromečku. Ten, kdo by chtěl zastoupit Ježíška a dárek koupit, si přáníčko ze stromečku sundá a nejpozději do 23. prosince pak zabalený balíček odevzdá v knihkupectví Tón,“ vysvětlila organizátorka charitativní akce Tereza Schreiberová. Uvedla, že podobný stromeček s dětskými přáníčky je také ve Starém Městě.

A jaká jsou tajná přání dětí, o které se jejich rodiče nemohou nebo nechtějí starat? Pětiletá Radka touží po skládance puzzle, šestiletá Eliška by ráda našla pod stromečkem dětskou kabelku, Žanetka zase dětská malovátka, Janička by chtěla panenku nebo kočárek. U kluků převládají autíčka, vláčky, figurky zvířat nebo indiánů

Organizátorka zároveň upozornila, že v kavárně Svět v Šumperku bude po celý prosinec v nabídce speciální menu, jehož výnos půjde na konto centra Pavučinka. „Výtěžek je určen na zimní dovolenou dětí,“ dodala Schreiberová.

V Jeseníku je umístěn stromeček v obchůdku U Katovny. Jeho majitelka Zdeňka Weisová rozjela projekt Daruj dar. Sam pod stromeček zabalila padesát balíčků s hračkami a drobnostmi, které mohou udělat radost i dospělým. Kdokoli může přijít k vánočnímu stromku a vybrat si dárek. „Na oplátku ale musí zase něco dát. A je úplně jedno, co to bude. Může jít i o maličkost,“ řekla Weisová.

Projekt Dej dar vyzkoušela Zdeňka Weisová poprvé loni a její nápad se setkal s velkým zájmem.

„Začala jsem tím, že jsem pod stromeček dala padesát dárků ze svého obchůdku a na konci akce jich tam bylo tři sta,“ řekla Weisová. Lidé totiž málokdy přinesou jednu věc. „Přijdou, kolikrát si nic nevezmou, ale pod stromek položí deset balíčků,“ prozradila podnikatelka.

Svá srdce otevřeli lidé i letos. Akce začala v polovině listopadu a stromeček už je v obležení vánočně zabalených krabic, plyšáků a nejrůznějších drobností.

Vše, co se pod stromečkem sejde do 20. prosince, poputuje k opuštěným lidem.

„Dárečky zavezeme do Bílé Vody do protialkoholní léčebny, do Azylového domu v Jeseníku, do stacionáře Šimon, domovů důchodců, charitních domů i zrakově postiženým,“ prozradila Zdeňka Weisová.