Neplodnost je stále rozšířenějším problémem. Páry nejčastěji nemohou počít potomka, když se ženě tvoří buď nekvalitní, nebo žádná vajíčka. Stále více párů totiž oddaluje početí dítěte a právě čas je největším nepřítelem plodnosti.

Mnohdy jedinou šancí pro tyto ženy pak bývá příjem darovaných vajíček, takzvaných oocytů. To je jediný způsob jak se dočkat vytouženého dítěte.

„Stále více žen potřebuje k otěhotnění darované vajíčko. Ročně náš navštíví přibližně čtyřicet párů, které nemohou počít dítě přirozenou cestou. Zhruba pět procent z nich potřebuje k otěhotnění darované vajíčko,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Šumperské nemocnice Miloš Vysloužil.

Gynekologická ambulance v Šumperku už od roku 2007 úspěšně spolupracuje s Centrem reprodukční medicíny Repromeda Brno, které se zabývá problematikou neplodnosti a nabízí program léčby pomocí vajíček od dárkyň.

Darování oocytů je v České republice ze zákona zcela anonymní, takže dárkyně nezná příjemkyni a naopak.

„Darované vajíčko od anonymní dárkyně je oplodněno spermiemi partnera neplodné ženy a poté je zavedeno do její dělohy. Této fázi ale předchází samotný proces darování vajíček. Bez darovaných oocytů by neplodná žena nemohla prožít těhotenství, nezažila by porod, nekojila by,“ vysvětluje primář Vysloužil.

Darovat vajíčka může zdravá žena ve věku osmnáct až pětatřicet let. Jako nové dárkyně se však přijímají ženy maximálně do třiatřiceti let věku. Potencionální dárkyně musí být nekuřačka, nesmí být drogově závislá a nesmí žít promiskuitně, musí mít minimálně středoškolské vzdělání a opakovaně negativní testy na sexuálně přenosné choroby či různé typy žloutenek.

„Ženy, u kterých stimulace vaječníků probíhá bez problémů, mohou v určitém časovém odstupu darovat vajíčka opakovaně,“ dodal Vysloužil.

Dárkyně vajíček má podle zákona nárok na kompenzaci uznatelných nákladů. Dostane tedy proplaceno cestovné ušlou mzdu. Za náklady se považuje i hrazení antikoncepčních preparátů a odměna za to, že zákrok se provádí v narkóze.

„Myslím si, že finanční důvody jsou důležitou, ale jistě ne jedinou motivací pro dárkyně. Většina žen ochotných darovat svá vajíčka má jeden společný rys. Ve svém okolí se setkaly s neplodností například u sestry, v širší rodině nebo třeba v zaměstnání, a chtějí tak pomoci ostatním ženám,“ dodal primář.

Více informací o darování vajíček mohou zájemkyně získat v gynekologické ambulanci Šumperské nemocnice, případně na telefonním čísle 606 676 285.