Byl mezi nimi i rekordman Václav Vondrouš, který má za sebou už 139 odběrů a je držitelem Zlatého kříže Českého červeného kříže druhého stupně. Čtyři z dárců přišli už k desátému odběru a jeden absolvoval čtyřicátý odběr.

Rekordmanem je i Miroslav Nečas, který si nechal „pustit žilou“ už stopětadvacekrát. Krev chodí dávat čtyřikrát ročně.

„Začal jsem už na vojně v roce 1969, když jsem si dělal řidičák. Tehdy nás naverbovali s tím, že i nám se může stát nehoda, po níž budeme sami krev potřebovat. Pak se narodily děti, tak jsem šel obrazně dát krev i pro ně, pak šla zase manželka na operaci, tak i pro ni. A už mi to zůstalo,“ řekl Miroslav Nečas.

Za bezmála čtyřicet let odevzdal asi šedesát litrů krve. „To už bych s ní naplnil cévy tak deseti lidem,“ smál se dárce a ocenil příjemnou domáckou atmosféru při odběrech.

„Když jsem začínal, navlékali nás celé do bílého včetně roušky na obličeji a ruku jsme strkali tunelem do proskleného boxu. Teď je prostředí a celý proces mnohem příjemnější,“ podotkl Nečas.

Darování krve je sice bezplatné, ale dárcům přináší řadu výhod.

„V den odběru mají placené volno, dostanou občerstvení, vitaminy a náhradu cestovného. Výhodou je i pravidelné vyšetření krve, měření cholesterolu a fakt, že si za každý odběr mohou o dva tisíce korun snížit základ pro výpočet daně,“ vypočítává hlavní výhody pracovnice Transfuzní služby Renata Wasserburgerová.

Noví dárci mohou přijít do sídla služby v areálu Šumperské nemocnice každé úterý a čtvrtek od 6.30 do 8.30 hodin. Před odběrem by měli hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a důležitá je také dietní snídaně v podobě suchého pečiva. Při jednom odběru přijdou asi o 450 mililitrů krve. Tělo si se ztrátou poradí do čtyřiadvaceti hodin.