Akci propagující dobrovolné dárcovství považují pracovníci Transfúzní služby za velmi úspěšnou. K odběrům přišlo šestapadesát dárců, což je o devatenáct více než na poslední akci před koncem loňského roku.

„Smyslem této akce je popularizovat dárcovství krve, seznámit širokou veřejnost s informacemi o darování a přilákat nové dobrovolníky, tedy prvodárce. To se podařilo, protože darovat krev dnes přišlo hned patnáct nových dárců,“ řekla ředitelka Transfúzní služby Šumperk Marie Urbánková.

Darovat nejcennější tekutinu přišlo i několik rekordmanů, a to například Miroslav Nečas, který dnes daroval krev již po stošestadvacáté.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od osmnácti do šedesáti let. Pro darování krve musejí být naprosto zdraví a ani v minulosti neprodělat žádné onemocnění jater, ledvin nebo srdce.

Vhodnost konkrétního dárce posoudí na Transfúzní službě individuálně lékař. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat.

Odběry se v Šumperku konají každé úterý a čtvrtek od půl sedmé do půl deváté ráno. Zájemci se mohou také objednat na telefonním čísle 583/333 814 – 15.

K dispozici jsou také webové stránky www.transfuznisluzba.cz, kde mohou zájemci získat další informace o dobrovolném dárcovství.

Další akce Daruj krev s Českým rozhlasem se bude konat 10. června.