V Šumperku se zahájení sbírky odehrálo v pátek 5. ledna na Točáku za účasti Šumperského dětského sboru. Skupinky zpívajících koledníků se pak vydaly do ulic a první reakce kolemjdoucích byly velmi vstřícné.

„Přispívám každý rok, je to známá sbírka, u které člověk nemusí mít obavy, že peníze skončí jinde, než se uvádí,“ zmínila se důchodkyně Jana Novotná.

Lidé si také na Točáku mohli dát zdarma porci horké zelňačky, které měly pracovnice charity připravené dvě várnice.

„Ve sbírce se každý rok podaří vybrat více peněz, lidé jsou štědří. Kromě pomoci lidem v nouzi prostředky používáme na nákup různých pomůcek, stále je například velký zájem o polohovací postele. Podařilo se nám také pořídit auta, které naše zaměstnankyně používají na dojíždění k pacientům,“ uvedla ředitelka šumperské Charity Jana Bieliková.

Tříkrálové koledování začalo na Zábřežsku hned na začátku ledna. Kromě typického královského oděvu, patří k „povinné výbavě“ každé kolednické skupinky pokladnička zapečetěná příslušným obecním úřadem a opatřená číslem, které se shoduje s číslem na průkazce vedoucího skupinky.

„Naše zábřežské koledníky navíc vybavujeme keramickými přívěšky ve tvaru hvězdičky s logem, které je každý rok nové, takže pro některé koledníky se stal přívěšek sběratelským artiklem,“ řekla koordinátorka sbírky Jana Skalická.

Letošní sbírka na Zábřežsku mimo jiné podpoří domácí zdravotní a paliativní péči. Charita totiž buduje mobilní hospic pro ty, kdo chtějí důstojně zemřít doma mezi svými.

Vyvrcholením letošní sbírky na území zábřežského děkanátu bude již po čtvrté Tříkrálový koncert, který se uskuteční v neděli 21. ledna v sokolovně v Dubicku, kde koledníkům, dárcům a všem návštěvníků zahraje zábřežská folková kapela Madalen a zazpívá sbor dětí místní základní školy Dubínek.