„V neděli běžně přijely najednou tři autobusy a procesí Poláků k mechovému jezírku nebralo konce. Letos? Nic. Přitom to mají kousek. Obávají se zřejmě cestovat za hranice, stejně jako my,“ popisoval čtyřicátník, obyvatel horské osady. „Turistů však jezdí na Rejvíz pořád hodně. Češi, Češi a pak zase Češi. Slyšet je i slovenština,“ dodal.

Akce Loučenské léto aneb Den s Horskou službou
Jízda na laně i běh. Horští záchranáři představili v Loučné svou práci

Dupot po povalových chodnících nad rašeliništěm je nepatrně slabší než běžně v první čtvrtině prázdnin i podle pracovníků Správy CHKO Jeseníky.

„Poláci dělají tak dvacet procent průměrného počtu návštěvníků. Letos je jich podstatně méně. Češi sice jezdí více, ale celkově je to zatím mírně slabší,“ odhadoval zaměstnanec, jenž prodával vstupenky v dřevěné chatce na začátku naučné stezky.

Velkou roli podle něj hraje počasí - letos zatím hodně proměnlivé s četnými srážkami.

„Třeba dnes je ideální počasí na turistiku, ale předpověď byla špatná. Bohužel to lidi odradilo," uvedl v neděli odpoledne.

Provozovatelé penzionů v horské osadě si však nestěžují.

„Jsou prázdniny a máme jako vždy v tomto čase plno. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dále. Na podzim můžeme hodnotit,“ reagoval Radek Baroš z oblíbeného penzionu U Mlýna.

Nové chodníky

Vrchoviště se nachází v severovýchodní části Hrubého Jeseníku v masivu Orlík. Jeho největším lákadlem je Velké mechové jezírko. Správa CHKO Jeseníky i letos před hlavní sezonou opravila část dřevěného chodníku. Nový je 160 metrů dlouhý úsek od rozcestí k Velkému mechovému jezírku po směr Vrchovištní potok, modrá turistická značka směr Jeseník.

Naučná stezka Cesta kolem vody představí řeku Opavu a vede z Vrbna do Karlovic. Na šesti kilometrech výletníky čeká deset zastavení, díky kterým se dozví spoustu zajímavostí.
Pojďte z Vrbna do Karlovic. Nová interaktivní stezka představí řeku Opavu

Okolí jezírka tvoří porosty borovice blatky s podrostem mechu rašeliníku. Mocnost rašeliny je místy až tři metry. Na březích jezírka roste drobná masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Návštěvníci mohou z břehu pozorovat několik druhů vážek a šídel, unikátem je arktický druh šídlo rašelinné. Rašeliniště je také bohaté na výskyt pavouků.

Nedaleko Velkého jezírka, necelý kilometr jižně od osady Rejvíz, se nachází Malé mechové jezírko. To však zarostlo a je veřejnosti nepřístupné.

Rejvízské rašeliniště patří k typu takzvaného rozvodnicového vrchoviště. Vzniklo před šesti až sedmi tisíci lety.