VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děkujeme, odcházíme, hrozí desítky lékařů v regionu

Olomouc – Desítky lékařů z nemocnic v Olomouckém kraji se chystají k poslednímu prosinci hromadně podat výpovědi. Vyjadřují to podpisem celostátní deklarace „Děkujeme, odcházíme“. Chtějí dotlačit vládu k tomu, aby lékařům výrazně zvedla platy. Organizátoři protestu tvrdí, že lékaře už 21 let ignoruje. Protestující mluví o personální devastaci nemocnic. Hlavně těch menších.

26.10.2010 70
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martina Sihelská

„Přišlo pětapadesát lékařů. Někteří již podepsali. Diskutovali jsme o situaci s tím, že tito lékaři vše předají ve svých kolektivech,“ uvedl vpodvečer po setkání s lékaři Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL).

Deklaraci v tomto zařízení podle Engela po setkání s organizátory „Děkujeme, odcházíme“ podporuje na dvacet procent lékařů.

Vedení FNOL má z odchodů mladých lékařů obavy. Výrazné oslabení některých klinik by podle něj mohlo velmi komplikovat chod zdravotnického zařízení.

„Vzhledem k předpokládanému financování nemocnic v příštím roce ale nemůžeme finanční požadavky lékařů uspokojit z rozpočtu FNOL. Situaci sledujeme, ale nemůžeme zatím podnikat žádné kroky, protože v tuto chvíli nevíme, kolik našich lékařů se k výzvě připojuje ani o jaké jde odborné specializace,“ reagoval včera mluvčí největší nemocnice v Olomouckém kraji Egon Havrlant.

Chtějí zvýšení platů

Protestem chtějí lékaři docílit navýšení základního platu pro začínaného lékaře na 1,5 násobek průměrné hrubé mzdy, pro atestovaného specialistu požadují trojnásobek. Engel poukázal na to, že například v Turecku nebo Portugalsku je to pětinásobek. Peníze na požadované navýšení podle něj v českém zdravotnictví jsou. Protestující rovněž žádají změny v postgraduálním vzdělávání lékařů.

„Základní plat nemocničních lékařů, bez všech nenárokových složek a služeb se pohybuje hluboko pod hranicí, za kterou pracují řemeslníci. Plat nastupujícího lékaře po náročném šestiletém studiu je zhruba sto korun na hodinu, což dostane brigádník ve fastfoodu po zaškolení,“ sdělil internista Pavel Vávra, jeden z organizátorů kampaně. Tvrdí, že osobně po deseti letech praxe a se dvěma atestacemi bere zhruba sto padesát korun na hodinu. „To je můj základní plat,“ podotkl.

Lékaři jsou proto podle protestujících nuceni sloužit přesčasy výrazně nad rámec zákoníku práce, aby si vydělali. „Během návštěv nemocnic jsme se setkali s kolegy, kteří slouží dvě stě i dvě stě padesát přesčasových hodin měsíčně. Podle zákona by měli odsloužit 32,“ vypočítával Vávra.

V regionech má kampaň velkou podporu

Větší podporu, než ve fakultních nemocnicích, našla kampaň „Děkujeme, odcházíme“ v regionálních zařízeních. V Olomouckém kraji zatím vyjádřilo odhodlání odejít čtyřicet procent lékařů prostějovské nemocnice a třicet procent v nemocnici v Přerově. A to ještě před tím, než přímo za zdravotníky dorazí tým s MUDr.ncákem – retrosanitkou provázející kampaň. LOK-SČL předpokládá, že počty zvednou.

„V regionálních nemocnicích v České republice se léčí kolem osmdesáti procent všech pacientů. Jsou to klíčové nemocnice a málokterá regionální nemocnice, kterou jsme navštívili, vyjádřila menší než padesátiprocentní podporu,“ popisoval odezvu na výzvu k exodu v menších zařízeních Pavel Vávra.

Organizátoři protestu v úterý dorazí do Prostějova a do konce týdne navštíví Přerov a Šumperk nebo Šternberk. Holding Agel, který má nemocnice v pronájmu nebo je vlastní, však odmítl, aby se kampaň dostala za brány nemocnic. Odboráři se s lékaři sejdou před nimi. Agel v pondělí kritizovali za nedemokratický postoj.

Protest u bran nemocnic

„Agel nechce, abychom aktivitu přenesli do nemocnic, jak jsme byli všude zvyklí. Uděláme to u brány nemocnic. Podporu v nemocnicích máme. První případ bude v nemocnici Prostějov,“ uvedl v pondělí předseda LOK-SČL Engel.

Agel kritiku odmítl. „Chápeme oprávněné požadavky lékařů za vyšší ohodnocení jejich práce, ale v prostředí, kde ceny péče určují zdravotní pojišťovny a v příštím roce se plánují snížené úhrady proti letošnímu roku, není v silách jednotlivých nemocnic požadavky splnit,“ reagovala mluvčí Hana Szotkowská.

„Protest není primárně namířen proti vedení nemocnic, ale vyjadřuje postoj lékařů k jejich vyššímu celospolečenskému uznání. Pokud si však jako prostředek k dosažení svých cílů zvolili nabádání lékařů k odchodu do zahraničí, je to věc, kterou nemůžeme ani podporovat, ani tolerovat. Zájem pacientů pro nás v takovém případě stojí výše, než zájem lékařů,“ uvedla s tím, že Agel na základě dohody v kolektivní smlouvy garantuje růst mezd i v příštím roce.

Lékaři, kteří výzvu podepíší, což je celostátně přes 3,5 tisíce lidí, jsou podle organizátorů skutečně připraveni podat výpověď, což by právě v těchto menších nemocnicích mohlo způsobit největší kolaps.

„Právě regionální nemocnice jsou natolik personálně tunelovány, že odchod jen několika málo lékařů by znamenal omezení péče. Co potom, když odejde čtyřicet, padesát procent lékařů?“ poukazoval Vávra.

Organizátoři kampaně tvrdí, že před branami nemocnic nestojí žádní další lékaři, kteří by v České republice chtěli pracovat a lékaře, kteří odejdou, nahradili.

„Pokud tady již jsou zaměstnáni lékaři jiných národností, pak to berou jako přestupní stanici směrem na Západ. Zájem u nás pracovat není,“ uvedl.

Co k tomu říká kraj?

Situaci v nemocnicích sleduje i krajský úřad.

„Zatím jsme nedostali žádné konkrétní informace o počtech těch, kteří chystají odchod. S některými řediteli jsme jednali s tím, že někteří lékaři chtějí odejít, ale dramatické počty by to být neměly. Podle vedení těchto nemocnic by k ohrožení péče dojít nemělo,“ reagovala vedoucí odboru zdravotnictví Olomouckého kraje Eva Štefková.

Více o chystaném exodu lékařů z Česka na http://dekujeme-odchazime.cz/

DŮVODY PROTESTU LÉKAŘŮ
1. České zdravotnictví je dlouhodobě podfinancované - podíl HDP kolísá kolem 7 %, zatímco obvyklý průměr v EU je 10 %. Ze sledovaných zemí OECD jsou za námi pouze Polsko, Mexiko a Korea.
2. Nízká platba státu za státního pojištěnce, která neodpovídá objemu financí za péči, které tito „státní“ pacienti zkonzumují. Neexistence systému komerčního připojištění.
3. Velké rezervy ve vnitřním chodu zdravotnictví – největší položkou je chaos v lékové politice, kudy utíkají miliardy.
4. Podivné hospodaření v nemocnicích – předražené zakázky (stavební, nákup přístrojů a léků a pod.). Platy zdravotníků jsou jedinou položkou, za niž nelze získat provizi.
5. Nízké platy lékařů, které neodpovídají náročnosti povolání, potřebnému vzdělání a prestiži.
6. Zcela destruovaný systém vzdělávání, který vede k odchodu mladých lékařů do ciziny.
7. Odchody lékařů do ciziny kvůli lepším pracovním podmínkám. Zůstávající lékaři jsou zatěžováni vyšší odpovědností, než odpovídá jejich kvalifikaci, a vyšším počtem přesčasové práce.
8. Nedodržování zákoníku práce vede k přetěžování lékařů a následně i k možným chybám lékařů, které je vystavují postihu.
9. V roce 2013 přestane platit výjimka u evropské směrnice o přesčasové práci, která bude klást ještě větší nároky na personální vybavení nemocnic.
10. Kvůli personálnímu nedostatku, špatné organizaci a neracionálnímu nakládání s finančními prostředky dochází ke zhoršování péče o pacienty, za něž nechtějí lékaři přebírat odpovědnost.
11. Nesplněné sliby politiků – od roku 1989 jsou lékaři přesvědčováni, že nejprve se musí změnit systém a pak dojde k napravení jejich platů. Doposud se tak nestalo.
12. Politické strany vedou o zdravotnictví ideologickou válku, přičemž ke změnám je třeba dohoda politiků napříč spektrem, jak je patrné v cizině.
13. Zdravotnictví je resortem, kde se vystřídalo nejvíce ministrů zdravotnictví, koncepcí a rozdílných pohledů. Stále jsou nějaké volby, ať již řádné či předčasné, takže lékaři nemají záruku, že se potřebné změny uskuteční.

Autor: Daniela Tauberová

26.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 70
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Pomocní pracovníci ve smíšeném hospodářství Zemědělský dělník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy., Řidičský průkaz sk. "T" a "B", práce v živočišné a rostlinné výrobě. , Vyučení v příbuzném oboru - farmář, zemědělec, opravář zeměď. strojů, Pružná pracovní doba - dle sezóny a aktuálních prací v zemědělství., Kontakt: osobně Po-Pá od 8-16:00 hod. přímo na pracovišti, e-mailem.. Pracoviště: Statek chirles s.r.o., 789 01 Zábřeh. Informace: Zdeňka Adamcová, .

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 23 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství Mistr/mistrová ve strojírenství (obráběč, frézař, soustružník). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mistr/mistrová ve strojírenství (obráběč, frézař, soustružník) na hlavní pracovní poměr - dílna se strojním zaměřením. Práce na ranní směnu dle domluvy., Požadujeme předchozí praxi v oboru a řidičský průkaz sk. "B"., Náplň práce:, - vedení podřízených zaměstnanců, - čtení výkresů, - obsluha strojů včetně seřízení, evidence výroby, - vystavovájí dodacích listů apod., Kontakt: e-mailem - životopis, telefonicky.. Pracoviště: Bytoservis morava, s.r.o. - prac., Žadlovická, č.p. 69, 789 83 Loštice. Informace: Jiří Hroch, +420 603 713 876.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD – přeprava automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň: přeprava automobilů mezi státy EU a po ČR. Požadujeme: Řidičský průkaz skupiny C, E, výpis z rejstříku trestů, kartu do digitálního tachografu, profesní průkaz řidiče, časovou flexibilitu, praxe v MKD. Nabízíme: Velmi dobré platové podmínky, zaučení, stabilní práce. Nepravidelná pracovní doba dle domluvy. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Autoslužby danex cz, s. r. o. - prac., Oborník, č.p. 2050, 789 01 Zábřeh. Informace: Daniel Brauner, +420 604 234 638.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč

Obsluha kovacích lisů a bucharů Obsluha lisu kovových výlisků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha, denní údržba lisu na lisování plechových výlisků. Zaměstnanec bude zaškolen. , 2 směny R-od 6-14, O- od 14-22 hodin, Požadavky: chuť pracovat, pečlivost. Zaměstnanecké výhody: Práce mimo víkendy, ranní a odpolední směna, sociální benefity. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Dk mont s.r.o., 789 85 Mohelnice. Informace: Alena Michalčáková, +420 604 715 584.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

Nehoda u Zábřehu

Auto udělalo kotrmelec, pak skončilo v potoce

Útočné eso Romančík. Kdo je slovenská posila Draků?

Seznamte se. Dost možná o něm hodně uslyšíte. Forvard Michal Romančík se stal jednou z hlavních posil šumperských hokejistů tohoto léta. Naposledy za konkurenční Hodonín držel průměr bodu na zápas, ranec gólů a nahrávek od něj rádi uvidí i fanoušci v podhůří Jeseníků.

Komu se narodilo dítě nalezené mrtvé v poli?

Policie hledá matku novorozence, jehož tělo bylo nalezeno na poli u Věrovan na Olomoucku. 

Mohelnice dlouho vedla, Rapotín pak zařídil obrat

Celkem šest branek spatřili diváci, kteří zavítali v sobotu odpoledne na přípravné utkání mezi fotbalisty Mohelnice a Rapotína. Úvodní poločas měli pod kontrolou domácí, z vítězství se ale neradovali.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT