„Asi je to pokažený,“ kontroluje jeden z pořadatelů megafon, který mu zapůjčila škola. Účastníci protestu se svolali přes facebook, mělo by jich být přes tři stovky. Ve finále jich ale dorazilo o něco více.

„Přidají se k nám také lidí z obchodní akademie i průmyslovky a také někteří učitelé. My pořadatelé jsme všichni plnoletí, ale jdou děcka ze všech ročníků,“ řekl organizátor Rudolf Brož. Nálada je uvolněná, někteří mladí lidé v rukou drží transparenty.

Stavební a demoliční odpady používané obecní firmou Provozní Nový Malín k výstavbě polní cesty.
Obecní firma dostala pokutu od inspektorů. Starosta tvrdí, že jde o šikanu

Studenty podporuji, říká ředitel gymnázia

„Osobně studenty podporuji, ale škola protest neorganizuje, je to čistě jejich iniciativa. Na dobu stávky musejí mít omluvenku podepsanou rodiči. Nejde to jinak, když se ve městě účastní akce v době, když mají být ve vyučování,“ vysvětlil ředitel gymnázia Milan Maceček.

S omluvenkou prý ale nikdo z demonstrantů problém neměl.

„S vedením školy jsme se před několika dny sešli, vše v klidu vysvětlili, nikdo nám nic nezakazoval. Hned po stávce se zase vracíme do školy, nechceme, by to vypadalo, že se chceme jenom ulít,“ řekl student Ondřej Havlíček, který podobně jako ostatní tvrdí, že mu vůbec není jedno, co se v politice děje.

Demontáž ocelových střech nad nástupišti autobusového nádraží v Šumperku.
Autobusové nádraží přišlo o zastřešení, bylo v havarijním stavu

Zazněly i hymny, podepisovala se výzva

Gymnazisté míří k nedalekému divadlu, kde již na ně čekají účastníci z dalších škol. Studenti se pak vydávají po Hlavní třídě až na Točák, kde je již připravené malé pódium. Megafon nakonec funguje, zní hymna studentská i česká, čte se a podepisuje výzva. Tleskají i někteří náhodní kolemjdoucí, jiní ale zase nechápavě kroutí hlavami.

„No to je úroveň,“ utrousil starší muž.

Stávkující přišel podpořit i šumperský starosta a senátor Zdeněk Brož.

„Je sympatické, že se mladí lidé dovedou zorganizovat a vyjádřit svůj názor. Těší mě, že jim věci veřejné nejsou lhostejné,“ podělil se o svůj názor Zdeněk Brož. 

Nepříjemnému stoupání přes Bludovský kopec se řidiči po stavbě obchvatu Bludova vyhnou
Obchvat Bludova? Začal výkup pozemků, stavba dostala odklad
Ilustrační fotografie.
Přímá volba starostů? Může hodně pokazit, míní politolog