„Prodavaček, které musejí pracovat o svátcích, mi bylo vždycky líto. I Když vím, že si některé třeba rády vydělaly nějakou korunu navíc," říká žena.

To, že bude její obchod na svátky zavřený, se dozvěděla z plakátů.

„Nemám s tím žádný problém. Pečivo si dám do mrazáku a ostatní potraviny si nakoupím do zásoby. Na svátky se ke mně sjede rodina a na oběd si zřejmě zajdeme někam do restaurace," doplnila Hana Furchová.

Tvrdí, že podobné nařízení, které funguje v jiných západních zemích či v severní Evropě, už mělo přijít dávno.

Podobného názoru je i dvaašedesátiletá prodavačka Marcela Pospíšilová.

„Prodavačky jsou většinou ženy a i ony si zaslouží být o státním svátku se svou rodinou. V době, kdy je spousta trvanlivých potravin, by lidé neměli mít problém se předzásobit i na tři dny. Mám pocit, že supermarkety své zákazníky, co se týče provozní doby, zbytečně rozmazlují," míní.

Na den volna, který bude moci strávit se svou rodinou, se už těší i devětatřicetiletá prodavačka Petra, která pracuje v jednom ze šumperských marketů. Celé jméno nechce uvést, protože zaměstnanci nesmějí mluvit s novináři.

„Je to dobře, všichni jsme to uvítali. Za sváteční služby sice máme příplatek, ale neznám nikoho, kdo by si je dobrovolně bral. A ti, co na ně vyšlo, že musí jít o svátku do práce, byli pokaždé naštvaní," popisuje své zkušenosti z více než desetiletého působení v jednom z obchodních řetězců.

Nábytek zavřený, benzinka nemusí

Zákon má podpořit zaměstnance marketů, aby mohli trávit více času s rodinami.

Prodávat se podle nové legislativy nesmí v obchodech, jejichž prodejní plocha je větší než dvě stě metrů čtverečních.

Kromě marketů se tedy týká například i obchodů s nábytkem nebo autobazarů.

Zákaz se kromě malých prodejen nevztahuje na lékárny, čerpací stanice, prodejny v nemocnicích nebo na nádražích. Ty mohou zůstat otevřené.

V našem regionu zavřou 28. října nejen všechny super a hypermarkety, ale také například všechny prodejny Jednoty

Podle nového nařízení musejí zůstat velké prodejny uzavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a pak ve dva vánoční svátky 25. a 26. prosince.

Ten, kdo nařízení poruší, riskuje až milionovou pokutu.

Obchodníkům se zákaz prodeje nelíbí

Šumperk – Zatímco prodavači se těší na den volna, který si v pátek 28. října užijí díky novému zákonu zakazujícímu prodávat ve větších obchodech, Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu mluví o nepřijatelných omezeních a diskriminaci. Obě organizace dokonce jednají o podání ústavní stížnosti.

„Mnoho zaměstnanců má o práci ve svátek zájem kvůli příplatkům, ale budou muset zůstat doma. Zákon postihne i zákazníky. Zavřené totiž nebudou jen prodejny potravin, ale také hobby markety, prodejny nábytku, oděvů či obuvi. A sem velmi často chodí rodiny právě o víkendech a svátcích, kdy jsou všichni pohromadě a mají čas na výběr," sdělila Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Obchodníci se také obávají toho, že jde o první pokusnou vlaštovku a další omezení mohou brzy následovat.

„Ze strany státu hrozí další regulace. Zákaz prodeje se může následně vztahovat na zbylé státní svátky a pak i na neděle. To považujeme za zcela nepřípustné. Obchodník by si měl sám rozhodnout, zda chce mít otevřeno, nebo ne, a zda se mu to vyplatí," dodává Marta Nováková.

Svaz obchodu a cestovního ruchu spolu s Hospodářskou komorou už iniciovaly sepsání ústavní stížnosti. Nyní shánějí podporu v Senátu. Potřebují přitom přesvědčit alespoň sedmnáct senátorů, kteří by se pod návrh na ústavní stížnost podepsali.