BĚLÁ POD PRADĚDEMBělá pod Pradědem - kostel v Dolním DomašověBělá pod Pradědem - kostel v Dolním DomašověZdroj: Deník/Petr Krňávek
Vznik dnešní obce: 1964
Počet obyvatel: 1774
Dnešní obec Bělá pod Pradědem vznikla fakticky roku 1964 sloučením dosud samostatných obcí Domašova a Adolfovic. Nové jméno bylo převzato od říčky Bělé a též od drobné osady Bělé, která byla součástí Domašova. Přívlastek „pod Pradědem“ pak odkazuje na blízkost nejvyšší hory Hrubého Jeseníku. Mezi Domašovem a Filipovicemi se nachází Mariin pramen, studánka s kamennou jeskyňkou s mramorovou sochou sv. Panny Marie od Paula Stadlera z roku 1938. U studánky se zachovala pamětní kamenná deska s letopočtem 1879. Konávaly se zde křížové cesty a dvakrát do roka pobožnostis požehnáním.

PROBLÉMY S CESTAMI? ŘEŠÍ SE

ROZHOVOR SE STAROSTOU

ZAJÍMAVÝ POČIN

Tip na výlet - Vyšlápněte si na Velký KlínTip na výlet - Velký KlínTip na výlet - Velký KlínZdroj: Marián Dekan
7 km z Bělé pod Pradědem
Vypravte se na Velký Klín, vrchol Pradědské hornatiny. Leží mimo hlavní hřeben a vybíhá jako klín do údolí Bělé. Od vrcholu se vám naskytnou zajímavé výhledy východními směry na Pradědskou a Medvědskou hornatinu. Z loveckého chodníku, který vede pod vrcholem, na vás čekají i vyhlídky na Keprnickou klenbu.

Deník na návštěvěZdroj: Deník