Jak se žije v obci Lipová-lázně? Pojďte na návštěvu
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Šumpersku a Jesenicku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. V osmém díle se podíváme do obce Lipová-lázně.
Lipová-lázněLipová-lázně - Horní Lipová.
První písemná zmínka: 1290
Počet obyvatel: 2142
V roce 1960 byla dosavadním obec Dolní Lipová sloučena s Horní Lipovou, zmenšenou o osadu Ramzová, a společným názvem nové obce se stalo Lipová-lázně. V současnosti je obec Lipová-lázně významným turistickým centrem s více než 100 penziony, hotely, chatamia jinými ubytovacími zařízeními.U Dolní Lipové se nacházela osada Miroslav (něm. Friedenshau), kde bylo roku 1930 šest domů a 24 obyvatel. Osada po roce 1945 zanikla a dnes je zde stejnojmenný lyžařský areál.
PROBLÉMY S CHODNÍKY A CESTAMI
ROZHOVOR SE STAROSTOU
KDO UMÍ, TEN UMÍ
Významné osobnosti
Johann Schroth(1798 – 1856), přírodní léčitel a zakladatel Lázní Dolní Lipová
Robert Jung (1935–2015), německý hudební producent, textař, hudební skladatel a zpěvák
Klára Fietz (1905 – 1937), blahořečená řádová sestra
Tip na výlet - Stezkou Johanna SchrothaSchrothovy léčebné lázně
začátek u vlakové zastávky Lipová-lázně
Trasa má na 8,5 kilometrech 10 zastavení, na kterých vás seznámí se zajímavostmi okolí, obcí Horní a Dolní Lipová i se samotným Johannem Schrothem. Stezka vede přes sedlo Na Pomezí a dále kolem lomů na Smrčníku a úbočí Kopřivného až k prameni císaře Josefa II. v Horní Lipové. Pěšky ji lze absolvovat za 2,5 hodiny.