Hodinové zasedání v kině Retro nepřineslo žádný výsledek, protože z 21 zastupitelů jich osm chybělo a z přítomných třinácti jen devět zvedlo ruku pro návrh radních. Na programu byl jediný bod: výběr dvou advokátních kanceláří, které mají nezávisle na sobě zpracovat další posudek o postavení města v kauze Wanemi.

Spor s firmou, která chce v průmyslové zóně stavět papírnu a teplárnu a jejíž projekt má v novém zastupitelstvu převahu odpůrců, je dnes v patové situaci. Současné vedení radnice neuznává platnost smlouvy o prodeji pozemků na stavbu a vypovědělo smlouvu o spolupráci s Wanemi. Firma kontrovala tím, že vyzvala město k úhradě pěti půlmilionových pokut za porušení smlouvy o spolupráci.

A tento týden poslala na radnici dopis s výzvou, aby se radnice napříště obracela už jen na jejího právního zástupce. Vyjmenovala také několik podmínek, za nichž je ochotna s městem zase přímo jednat.

„Já žádnou další právní expertizu nepotřebuji, je to vyhazování peněz. A je příznačné, že ti, kdo posudek nejvíc chtěli, tu dne chybějí,“ řekl Janhuba.

Podobně reagoval i Martin Strouhal: „Žádný posudek nám nepomůže, zase to dopadne tak, že někomu se bude líbit, a někomu ne. Rozhodnutí je stejně na nás,“ řekl Strouhal v narážce na lednový posudek právníků z Masarykovy univerzity, který nevyzněl pro město příznivě.

Podle starosty Františka Johna nebo radního Pavla Doubravy (oba KDU-ČSL) je ale nová expertiza klíčová. Vidí v ní odrazový můstek pro další postup města vůči firmě Wanemi. A chtějí, aby dvě advokátní kanceláře, které městská rada vybrala, potvrdil co nejširší kolektiv zastupitelů.

„Jinak se může stát, že když se výsledek analýzy nebude hodit, tak ti, co tu dnes nejsou, budou křičet, že jsme vybrali špatně. O tam závažném problému by neměla rozhodnout jen rada,“ řekl Doubrava.

„Chceme zabránit tomu, aby kdokoliv mohl pak zpochybňovat rady vybrané kanceláře,“ vysvětlil starosta. Zastupitele svolá do čtrnácti dnů znovu.

Jaroslav Benk (nez.) varoval, že nastává pro město kritická situace a že by mohlo město splakat nad výdělkem.

Mnozí zastupitelé se netajili rozhořčením nad tím, že se město nedokáže ani půl roku po volbách rozhoupat k řešení kauzy Wanemi. „Předvádíme trapnou komedii, nekonečný seriál a hlasovací impotenci,“ řekl Karel Crhonek (ČSSD). „Toto je velké kašpárkové divadlo. Na to, co dělat, jste se měli ptát už v prosinci. Kauzu Wanemi řeší už druhé zastupitelstvo, a jak dopadne právní expertiza, asi většina z nás tuší,“ řekl Petr Šebesta (Volby pro město).

Vedoucí odboru vnitřních věcí radnice Miroslav Trávníček dal zastupitelům jasné doporučení: „Stáhněte nesmyslnou žalobu na neplatnost smlouvu s Wanemi. Revokujte usnesení, že se má radnice snažit firmě vrátit peníze za pozemky. Vezměte zpět výpověď smlouvy o spolupráci. Splňte tyto podmínky a máte manévrovací prostor pro jednání. Nic jiného vám nezbývá,“ řekl Trávníček.

Názor, že kupní smlouva na pozemky je neplatná, opírá město o skutečnost, že kupní cenu zaplatila firma den po termínu a že smlouvu podepsal tehdejší místostarosta Lubomír Sommer bez vědomí a proti vůli starosty i proti vůli nového zastupitelstva. Podpis dal za město na smlouvu v listopadu den před ustavujícím zasedáním. Otázka, zda by to byly dostatečné argumenty v případném soudním sporu, bude v chystané právní expertize klíčová.

Kauza Wanemi komplet ZDE