Šumperská radnice poskytne na rekonstrukci prostor 600 tisíc korun, prostředky na provoz stacionáře přislíbil olomoucký krajský úřad. V denním centru se bezdomovci budou moci ohřát, umýt i najíst.

„Denní stacionář sice otevřeme již začátkem ledna, což je podmínka získání prostředků na provoz, ale pak budeme muset ještě provést stavební úpravy. Jedná se o bývalé kanceláře, kde je pouze jedna toaleta, takže především půjde o rozšíření sociálního zařízení včetně sprchy. Protože klientům denního centra chceme nabízet také teplou polévku a čaj, musíme vyhovět požadavkům hygieniků,“ vysvětlil vedoucí šumperského centra Armády Spásy David Jersák.

Podle něj by denní centrum mohli využívat desítky lidí, kteří jsou jinak v mrazivých dnech odkázáni na ulici.

„Budeme se snažit služby zkoordinovat tak, aby klienti mohli využívat služby denního centra v návaznosti na noclehárnu, který funguje v areálu na Lužích. Předpokládáme, že centrum bude otevřené od 9 do 16 hodin,“ dodal Jersák.

Šumperská městská policie zatím žádné problémy s bezdomovci v letošní zimě nezaznamenala.

„Nemuseli jsme již delší dobu zasahovat na vlakovém a autobusovém nádraží, kde si dříve lidé na obtěžující bezdomovce často stěžovali. Ve vestibulu budovy Českých drah si již situaci řeší ochranka. Denní centrum bude určitě užitečné, jediný problém vidím v tom, že řada bezdomovců je zvyklá popíjet již od časného rána a není jisté, zda je tam v podnapilém stavu pustí,“ řekl zástupce ředitele šumperské městské policie Martin Urbánek.

Bezdomovců se v Šumperku pohybuje několik desítek a i když mají možnost využít ubytovnu na Šumperské armádě spásy, většinou raději volí improvizované příbytky v opuštěných objektech či vagónech.

Přes den se ve skupinkách nejčastěji pohybují u obchodů. Během posledních dvou let několik bezdomovců zemřelo na ulici na podchlazení, když usnuli po předchozí konzumaci alkoholu. Letos se navíc dva bezdomovci stali obětí vraždy. Staršího muže v únoru u šumperského Kauflandu bezdůvodně ukopal mladík. Stejně přišel v září o život bezdomovec v Sadech 1. máje, kterého brutálně ubila a ukopala tříčlenná parta mužů.