VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od vodní katastrofy uplynulo deset let

ŠUMPERSKO - 7. červenec 1997: Přítmí, olověná obloha a voda, kam oko pohlédne. Padá shora, valí se ven z říčních koryt, vystupuje z kanálů. Zaplavuje silnice a dere se do lidských příbytků. V uších zní hukot balvanů unášených vodním přívalem. Postupně přestává fungovat elektřina, telefony jsou hluché. Stoletá voda boří hráze, posbíranými stromy a kamením ucpe koryta řek a během necelého dne stvoří vodní svět.

7.7.2007
SDÍLEJ:

Na snímku z července 1997 je kamenný most, po němž tehdy vedla silnice mezi Jindřichovem a Brannou. Foto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Tisíce lidí se ocitají na ostrovech, z nichž není úniku jinak než člunem či vrtulníkem. Anebo musejí čekat, až voda opadne. Tváří tvář běsnící katastrofě vládne stres a zoufalství, na mnoha místech boj o život.Takový obraz skýtala od pondělí 7. do úterý 8. července 1997 velká část obcí v blízkosti vodních toků na Moravě. Když voda opadla, připomínala krajina území, jímž prošla válka. Dojem umocňovaly vrtulníky zachraňující lidi a přivážející do odříznutých obcí zásoby potravin.

„Povodeň z roku 1997 považuji za největší katastrofu v moderních dějinách Moravy, protože měla opravdu mimořádné důsledky,“ řekl Antonín Kurfürst z Povodí Moravy. Rozsah katastrofy způsobila podle něj výjimečná situace, jakou meteorologové v této oblasti často nezaznamenají. Nad severní Moravou a Slezskem se srazil velmi teplý a vlhký vzduch od jihozápadu s proudem studeného a rovněž vlhkého vzduchu od severovýchodu. Srážku dvou front umocnil vliv vysokého pohoří na tvorbu mraků a následoval dva dny trvající prudký déšť, jaký nikdo nepamatoval.

Škody byly astronomické
Okres Šumperk to v celém Povodí Moravy odnesl nejhůř. Vodní příval zasáhl 45 ze 78 obcí okresu a způsobil škody za 4,258 miliardy korun. Šest lidí přišlo při povodni o život, čtyři z nich se utopili.

„Nejhorší pocit jsem zažil 7. července ráno v armádním vrtulníku, když jsme prolétali nad celým územím okresu. Lidé dole vnímali jen malý výsek zkázy, ale my shora jsme viděli tu strašnou spoušť a hrozivý rozsah katastrofy. Zajímavé také bylo, že když jsme varovali hasiče v Olomouci, že do čtyřiadvaceti hodin přiteče voda k nim, nevěřili nám a dělali si z nás legraci,“ vzpomíná Adolf Jílek, který jako tehdejší přednosta okresního úřadu působil v povodňovém krizovém štábu. Štáb řídil záchranné práce nepřetržitě čtrnáct dnů. „V tom vrtulníku jsem si taky uvědomil, jak byli naši předkové moudří, když původní sídla stavěli jen na kopcích. V údolních nivách se začalo stavět až od dvacátých let dvacátého století,“ dodal Jílek.

Voda brala domy i životy Velkou pomocí byla během povodní armáda „Bez vojáků a jejich těžké techniky bychom si vůbec neporadili. Naše obec byla jednou z nejvíc postižených, pětadvacet vojáků u nás setrvalo nejdéle – až do začátku listopadu. Bydleli v tělocvičně na obecním úřadu,“ uvedla starostka Jindřichova Arnoštka Krellerová (nez.). Jindřichov měl jednu z přímých obětí povodní – muž z osady Nové Losiny zmizel ve vodním přívalu poté, co proud vody strhl celý roh domu. Mnoho lidí přišlo o střechu nad hlavou a velkou část majetku. Jen v Leštině spadlo sedmnáct domů, za své braly ty z nepálených cihel, desítky dalších byly zaplaveny. Během noci ze 7. na 8. července se podařilo na několika lodičkách dostat do bezpečí jedenáct set lidí.

„Čekali jsme vodu od Moravy ve spodní části obce, ale tam nakonec koryto nepřeteklo, voda přišla z úplně opačné strany – od Lesnice, kde se protrhla hráz a během patnácti minut byla Leština zaplavená,“ říká Jan Kleibl, který byl v době povodní starostou Leštiny. V jednom ze zatopených domů zahynul na srdeční slabost muž, jehož tělo se z trosek podařilo hasičům vyprostit až za dva dny. „Myslím, že dramatické zážitky při povodni hodně ovlivnily psychiku starších lidí. Během dvou až tří let jsme pak zaznamenali zvýšený počet úmrtí,“ dodal Kleibl. Když voda opadla, bylo hlavním úkolem uklidit stovky tun trosek, nánosů bahna a věcí vynesených ze zatopených sklepů. „Podařilo se to během několika dnů, tři týdny nám pomáhali vojáci. Investice spojené s odstraňováním škod dosáhly pak sto milionů korun,“ sdělil bývalý starosta.

Jak přežít na ostrově
Jan Kubíček, který byl v době povodní starostou Bohdíkova, strávil nedobrovolně dva dny sám na obecním úřadu, který se proměnil v ostrov. Voda tekla po silnici kolem úřadu už v neděli odpoledne. „Na úřad neustále volali příbuzní našich lidí, chtěli vědět, jaká je v obci situace, tak jsme se domluvili, že tam zůstanu a o půlnoci mě někdo vystřídá. Ale už se za mnou nikdo nedostal. V noci na pondělí jsem vynášel věci z přízemí nahoru, nad ránem přestala jít elektřina. Nejhorší pak bylo to bezmocné čekání. Seděl jsem a poslouchal nárazy vody do zdí,“ vzpomíná Kubíček.

Od nedělního oběda musel vydržet bez jídla s jedinou tabulkou čokolády až do úterního odpoledne, kdy ho zachránili vojáci plující kolem na pontonu. Do člunu naskakoval z okna. I Bohdíkov měl svou oběť povodně. Stará paní byla dlouho uvězněná ve vodě, dostala zápal plic a o tři týdny později zemřela.
Těžký zásah dostala při povodni malá moravičanská osada Mitrovice, kde voda pohřbila osm domů a patnáct hospodářských budov. Hlavní povodňová vlna sem přišla až ve středu 9. července, kdy hladina na silnici sahala do výšky osmdesáti centimetrů a proud byl tak dravý, že se v něm nedalo jít. Hasiči museli všech sedmdesát obyvatel evakuovat.

„Osada se na dva dny proměnila v místo duchů, já jsem už noc na pátek trávil doma, byl to hrozný pocit úplné bezmoci. Teprve v sobotu a neděli se lidé začali pomalu vracet. Část hospodářských zvířat se podařilo dostat do bezpečí ještě před tím, že sem voda dorazila,“ vzpomíná Blahomír Stejskal z Mitrovic.

Povodeň nadělala dluhy
Pravý rozsah katastrofy vyšel všude najevo, teprve když voda opadla. Škody na obecním majetku se podařilo během pěti let opravit, ale za cenu velkého zadlužení obcí. Stát jim sice na opravy přispěl, ale dvacet procent nákladů musely hradit samy. Znamenalo to vysoké úvěry.
„Obec Jindřichov si musela vzít úvěr dvanáct milionů korun, což představuje jeden roční rozpočet. Úvěr jsme splatili teprve v roce 2003,“ řekla starostka Jindřichova Arnoštka Krellerová. Obcím poskytl stát také návratnou finanční výpomoc určenou na opravy bytů. Většinu těchto peněz obce dál půjčovaly občanům na opravy. Vrátit je musejí do konce letošního roku. 

7.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělník ve výrobě dlaždic a suchých stavebních hmot. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele: , - dobrý zdravotní stav!!!, - manuálně vzručný, , Místo výkonu práce: TopTeramo s.r.o., Vápenná č.p. 444, 790 64 Vápenná, , Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na obědy, , Zájemci se mohou hlásit: , - osobně na provozovně TopTeramo s.r.o., Vápenná č.p. 444, - telefonicky na tel. čísle: 724 092 315 v pracovní dny od 7:00 - 16:00hod. Pracoviště: Topteramo s.r.o., 790 64 Vápenná. Informace: Zdeněk Rýznar, +420 724 092 315.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 372 náměstí osvobození 277/18, zábřeh, náměstí Osvobození, č.p. 277, 789 01 Zábřeh. Informace: Alena Ševčíková, +420 724 734 530.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 7 087 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka školní družiny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7087 kč, mzda max. 9004 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - Kvalifikační předpoklady dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, v platném znění, - Morální bezúhonnost, - Zdravotní způsobilost, - Samostatnost, flexibilita, komunikativnost, Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola hrabenov, okres šumperk, příspěvková organizace, 789 63 Ruda nad Moravou. Informace: Hana Hofschneiderová, +420 739 013 662.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 90 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt po telef. domluvě; Náplň práce: Řádné vedení skladové evidence, manipulace s materiálem na skladě, inventury skladu. Požadavky: manuální zručnost, znalost práce na PC, průkaz VZV, samostatnost, pečlivost, zodpovědnost, ochota učit se novým věcem. Náborový příspěvek 3000,- se vyplácí po uplynutí zk. doby. Pracovník je povinen odpracovat při poskytnutí příspěvku min. 1 rok. Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na životní poj. 300 Kč/měsíc; náborový příspěvek ve výši 3000 Kč, odměny za účast na výsledcích. Nabízíme stabilizační příspěvky za odpracované roky ve firmě. Kontakt: telefonicky 8:00 - 15:00, e-mailem, osobně po telefonické domluvě.. Pracoviště: Mdl s.r.o., 788 05 Libina. Informace: Jana Potěšilová, +420 583 233 258.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Srážka kamionů u Loštic
3

U Loštic se srazily dva kamiony. Takto to dopadlo

Rekonstrukce obsazení Vidnavy sudetoněmeckým Freikorpsem a smrti dvou příslušníku finanční stráže.
14

Vidnavu obsadil Freikorps, jako před osmdesáti lety

Trenér Ševčík v Jeseníku končí

Poslední zápas Jeseníku v letošní divizi E byl zároveň posledním pro trenéra Petra Ševčíka. Ten po prohře na hřišti Bohumína 1:2 prozradil, že na lavičce týmu z lázeňského města s jistotou pokračovat nebude.

Zábřeh změní trenéra. Loučil se dramatem a penaltovou výhrou

FOTOGALERIE / Ještě tři minuty před koncem to vypadalo, že Sulku rozlučka s fotbalovou sezonou nevyjde. Dolany na severní Moravě vedly 2:1 a kráčely k tříbodovému vítězství.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Přerov hostil krajský sokolský slet. Na stadionu cvičilo přes 1700 cvičenců

Přerov v sobotu odpoledne zaplavili v pestrobarevných úborech cvičenci Sokola. Konal se zde 16. ročník Krajského sokolského sletu. Do města se sjelo z různých koutů střední Moravy 1700 cvičenců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT