Vkusně opravená Latzelova vila by mohla být chloubou Vápenné, místo toho obci přináší problémy. Desetimilionovou dotaci na její obnovu si stát vyžádal zpět. Budova totiž měla fungovat jako centrum sociálních služeb, ty však pracovníci neziskové organizace museli poskytovat v jiné době na jiném místě. Věc řeší úřady, policie i soudy.

Vše odstartovalo rozdělení projektantů

Celá problematika se týká dvojice propojených projektů. V rámci prvního, investičního, se měla budova za deset milionů korun rekonstruovat a stát se centrem sociálních služeb. Druhý, „měkký“, ji měl oživit. Měl z něj být placen chod širokého spektra aktivit ve prospěch sociálně vyloučených lidí.

„Oba projekty měly původně tvořit jeden celek. Na ministerstvu nám to ale rozdělili a donutili nás, aby-chom měkkou část rozjeli dříve, než bude spravena nemovitost. S tím, že až bude opravena, se do ní aktivity přesunou na dobu udržitelnosti. Museli jsme zajistit výkon sociálních služeb, proto jsme je umístili do náhradních prostor,“ sdělil starosta Vápenné Leoš Hannig.

Rekonstruovaná Latzelova vila se podle jeho slov kolaudovala v srpnu 2014. Slavnostní otevření vily se uskutečnilo v červnu 2015. Tou dobou tříletý „měkký“ projekt končil.

„Od ministerstva jsme měli příslib, že u těchto velkých projektů bude brán ohled, když budeme žádat o další finanční prostředky (na sociální aktivity pro dobu udržitelnosti, pozn. red.). My jsme o peníze žádali, ale poté jsme to zrušili, protože pan Vondrka přestal komunikovat,“ řekl starosta Hannig.

Brzy utracené peníze

Sociální práci odváděli pracovníci neziskové organizace Darmoděj. Její ředitel Josef Vondrka odmítl, že by Darmoděj situaci zavinil.

„Obec peníze na aktivity dostala, ale utratila je v době, kdy neměla spravenou budovu. Udržitelnost byla pětiletá. Od státu dostala peníze na tři roky, na dva roky chyběly. Pak tam měly dalších pět let fungovat služby podobného charakteru. My jsme je nemohli financovat ze svého,“ řekl Josef Vondrka. „Jedinou smlouvu jsme měli na tříletou veřejnou zakázku. Tu jsme splnili,“ dodal.

Za organizaci Darmoděj se jednání s obcí účastnila i Soňa Rozborilová. „My jsme se snažili komunikovat docela intenzivně a najít nějaké řešení. V určitou chvíli ale bylo jasné, že je to nereálné. Ocitli bychom se v našem financování ve střetu zájmů,“ konstatovala.

Kontroly projektu na opravu vily ze strany státu odhalily nesrovnalosti. Finanční úřad konstatoval, že obec porušila podmínky dotace, proto musela deset milionů korun vrátit.

„Objekt rekonstruovaný za účelem poskytování sociálních služeb tomuto účelu ne-sloužil. Kontrolovaná osoba také neprokázala využití automobilu pořízeného z do-tace a nebyla schopna sdělit, kde se v době kontroly nachází,“ uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Oba dotační projekty nyní prověřuje krajské oddělení hospodářské kriminality v Olomouci. „Věc je v prověřování a v tuto chvíli nebudeme poskytovat bližší informace,“ dodal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Faktem nicméně je, že aktivity ve prospěch sociálně vyloučených ve Vápenné tři roky probíhaly a i Latzelova vila byla zrekonstruována. „Nebavíme se o tom, že by někdo zpronevěřil deset milionů korun. Co se týká vybavení a stavebních prací, proběhlo ve vile několik kontrol a bylo to v pořádku,“ konstatoval starosta Hannig.

Žaloba ke správnímu soudu

Proti krokům finančního úřadu obec podala žalobu ke správnímu soudu. „My pochybení přiznáváme, ale podle nás nebylo tak velké, abychom museli vracet celou částku,“ poznamenal starosta Hannig.

Latzelova vila je nyní opravená, využitá je ale jen velmi málo. Obec ji totiž po dobu udržitelnosti investičního projektu nesmí pronajmout. „Přitom by pro ni jinak měla využití okamžitě,“ uzavřel starosta Vápenné Hannig.