„Počasí zatím z hlediska termiky optimální není, v příštích dnech by se ale situace měla zlepšit. Potřebujeme slunečno, modrou oblohu s kupovitými mraky,“ řekl ředitel závodu Jan Vlček, který ale pamatuje i roky, že se kvůli počasí týdenní závody vůbec nepodařilo odlétat.

Na klání se sjeli piloti z celé republiky, každý den je čeká přesně stanovená vzdušná trasa, kterou musejí zdolat co nejrychleji.

Na oblohu se větroně na laně dostávají pomocí motorových letounů, odpojují se ve výšce sedm set metrů. Pak vše záleží na šikovnosti a zkušenostech pilota.

Ne všechna bezmotorová letadélka nakonec dorazí na místo, odkud startovala.

„Někteří musejí sednou i někde daleko. To pak zapojíme za auto vozík a jede se pro ně, složení kluzáku trvá jen pár minut. Pamatuji, že jsme závodníky vyzvedávali i třeba v Polsku,“ dodal Jan Vlček.

Létají i ženy

I když sportovní létání je stále doménou mužů, v závodě startují i dvě ženy. Jednou z nich je i Yvona Vyhnánková z Olomouce, která poprvé do křehkého kluzáku sedla v osmnácti letech po absolvování pilotního výcviku.

„Je to už dávno, kdy jsem poprvé letěla sama, ale pocit to byl opravdu krásný. Pro ženy to možná není úplně obvyklý sport, ale holek nás teď náhodou léta docela dost,“ zmínila pilotka.

Starty představují zajímavou podívanou. Letiště je otevřené i pro veřejnost, návštěvníci se ovšem mohou pohybovat jen na vyhrazených místech.

Téměř sedm desítek kluzáků se na oblohu dostane zhruba do hodiny. Závody se budou konat až do 7. května.

Podrobnější informace o každém soutěžním dni a hlavně času startování lze najít na webových stránkách šumperského aeroklubu.