Na Šumpersku vydatně pršelo z úterý na středu, kdy tu spadlo téměř padesát milimetrů srážek za hodinu. Tento déšť zvedal hladiny oproti průměru minulých dnů například v Moravičanech, Hoštejně nebo Lupěném, a to až o šedesát centimetrů.

Na Moravské Sázavě v Lupěném se hladina zvedla během dvanácti hodin ze třiceti centimetrů skoro k jednomu metru.

Při deštích se také výrazně zvyšovaly průtoky. Březnou v Hoštejně na Zábřežsku protékalo před příchodem studené fronty jen něco přes desetinu kubíku vody za vteřinu. Liják ale průtok zvýšil více než devadesátkrát.

Hladiny řek v Lupěném, Hoštejně i Moravičanech po odtoku napršené vody rychle klesaly. Dnes už jsou znovu na hranici sucha. „Průtoky deštěm neovlivněných toků se ale pohybují stále výrazně pod dlouhodobým měsíčním průměrem," uvedl Ondřej Kosík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Platí to zejména pro toky na Jesenicku, kde v noci na středu spadlo na rozdíl od Šumperska jen do deseti milimetrů srážek za hodinu.

Pod hladinou sucha tak byl v pátek 21. srpna například Černý potok ve Velké Kraši, přesně na hranici byl Stříbrný potok v Žulové, řeka Bělá v Mikulovicích nebo Morava v Raškově. Autor: Kateřina Šindelářová