Nejvyšší třetí povodňový stupeň mají monitorovací stanice ve Vlaském a v Raškově. Starostové, hasiči a další členové krizových štábů byli celou noc v pohotovosti. V půl sedmé ráno musela policie uzavřít silnici z Hanušovic do Vlaského - první osady na trase směrem na Králíky. Voda tam už zaplavuje silnici.

„Už od desíti večer jsme se domlouvali na opatřeních. Hodinu po půlnoci přišla zpráva z Olomouce, že ve Vlaském je druhý stupeň povodňové aktivity, vedoucí krizové komise František Ambros jel situaci zkontrolovat a ve čtvrt na čtyři už jsme svolávali na radnici krizový štáb. Bylo jasné, že voda stoupá a blíží se ke kulminačnímu bodu. Postupně pak naši hasiči po půlhodinách kontrolovali kritická místa,“ informovala starostka Hanušovic Ivana Vokurková (nez.).

Přímo v Hanušovicích voda zatím vážně nehrozí. Vylila se z břehů jen za hřištěm a u závodu ZKL už jí k vylití chybí jen čtvrt metru. Naštěstí řeka Branná, která přitéká od Jindřichova a do Moravy se vlévá právě v Hanušovicích, tolik nehrozí a Moravě nepřidává.

Mnohem víc prší na straně od Králického Sněžníku, takže horší situace je v Malé Moravě a zejména v její osadě Vlaské. Ve Vlaském jsou zatopeny dvě rekreační chalupy, v Malé Moravě další dva domy, z toho jeden trvale obývaný se čtyřmi byty

„Stavíme provizorní dřevěné zábrany, aby se voda nedostala k dalším domům, zatím se nám to daří. Ale hrozí rozlití řeky od Malé Moravy až po Vlaské. Hladinu zvedají obrovské přítoky z malých lesních pramenů. Vlaky na trati nejezdí, v Podlesí je zatopena část stanice,“ řekl starosta Malé Moravy Antonin Marinov (nez.).

Většina obyvatel obce nešla do práce, sledují situaci a někteří se snaží hasičům pomáhat.

S obavami sleduje počasí také organizátor uměleckého festivalu Zlaté ruce, který má v sobotu ve Vlaském vrcholit. „Zatím čekáme na vývoj počasí. Pokud se vylepší, omezíme program na 70 procent, pokud ne, celou akci zrušíme,“ řekl organizátor festivalu Lukáš Kňáva.

Předpovědi jsou nadějné, voda má kulminovat kolem poledne a pak by se mohla situace zlepšit. Otázka je, zda to ale bude platit i v oblasti Králického Sněžníku.

Ve Vlaském je hladina Moravy na 275 centimetrech a korytem protéká 45 kubíků vody za sekundu. V bohdíkovské osadě Raškov dál po proudu Moravy byla hladina v devět hodin na 295 centimetrech a průtok je 128 kubíků za sekundu.

„Svolali jsme krizový štáb, hasiči informovali megafonem občany, aby vyvezli auta z garáží a snažili se ze zahrad odstranit uložené věci, které by voda mohla odnést. Připravujeme pytle s pískem a zvažujeme evakuaci asi deseti obyvatel v nejohroženější části,“ řekl starosta Bohdíkova Luděk Hatoň (nez.).

Část obyvatel zůstala doma. Řeka hrozí nejen v Raškově, kde je monitorovací stanice, ale v celé obci. Morava v ní protéká hustou zástavbou. Voda zatím zaplavila jen louky a pole, domy prozatím neohrožuje.

Bohdíkov od poslední povodně v roce 1997 stále nemá vyřešenou protipovodňovou ochranu. „Studie je sice zpracovaná, ale narazili jsme na nesouhlas některých vlastníků, na jejichž pozemcích mají hráze stát,“ řekl starosta.