Přestože od největší havárie v historii jaderné energetiky uplynulo už skoro třicet let, její následky se dodnes odrážejí na zdraví tamních dětí.

„Nejčastěji trpí dýchacími potížemi, i proto jezdíme do Jeseníků, kde je čistý vzduch. Některé děti mají také problémy se štítnou žlázou," popsala zdravotní problémy ukrajinských dětí Tereza Binderová z českého týmu, který se o malé Ukrajince stará spolu s doprovodem z tamních krajanských spolků.

Tři týdny, které děti ve věku od osmi do čtrnácti let stráví v České republice, jsou naplněné výukou, rehabilitačními cvičeními, zábavou i poznáváním pamětihodností a přírody. Děti už navštívily Macochu i Uničov.

V Šumperku je přijal starosta města Zdeněk Brož a zúčastnili se i pietní vzpomínky na osud nacisty vypáleného Českého Malína na Volyni, která se konala v Novém Malíně. „V plánu máme ještě návštěvu Olomouce, Karlovy Studánky a chceme vyrazit i na vrchol Pradědu," doplnila Tereza Binderová.

Dopoledne děti tráví výukou českého jazyka, vlastivědy a seznamováním s českými reáliemi, odpoledne pak mají běžný táborový program.

Zdravotní část pobytu pak tvoří rehabilitace a hodiny hry na flétnu. Ta pomáhá zlepšit dýchání. „Ideální je, když děti přijedou dva a ž tři roky po sobě. Pak je vidět zlepšení jejich zdravotního stavu," podotkl Tomáš Lukavský, předseda české rady Česko – ruské společnosti, která ozdravný pobyt organizuje.

Mladým potomkům původních českých obyvatel na Ukrajině ale dělá čeština čím dál větší potíže. Starší generace babiček a prababiček, které ještě jazyk ovládaly, pomalu vymírá, takže češtinu už děti běžně neslyší.

„V krajanských spolcích na Ukrajině s dětmi hodně pracují, ale spíše formou jakési lidové školy umění, takže znají hlavně písničky, básničky nebo říkanky. Běžnou slovní zásobu se většinou učí až tady," vysvětlila Tereza Binderová.

Mladým Ukrajincům jde ale učení dobře. „Umím česky říct, jak se jmenuji, kolik je mi let, odkud jsem, pozdravy, základní fráze nebo popovídat o sobě a o rodině. Už jsme se tady taky učili části lidského těla," pochlubila se dvanáctiletá Lena Kovalčuk z Malína.

Velmi se jí líbilo na Macoše, kde se plavili na lodičkách. „Nejvíc se mi líbí, že je tady všude čistý vzduch. Máme taky zajímavý program, naši vedoucí přemýšlí, jak by nás zabavili, abychom se rozvíjeli," dodala Lena Kovalčuk.

V pondělí 20. července navíc na děti čekalo překvapení. Přijeli za nimi loutkoherci z Divadla Spejbla a Hurvínka, aby jim představili legendární dvojici loutek a sehráli jim několik scének.

Došlo i na několik otázek. Mladé Ukrajince například zajímalo, kde má Hurvínek maminku. „Spejbl i Hurvínek jsou vyřezaní z lípy, která je českým národním stromem. Proto říkáme, že Hurvínkovou maminkou je lípa," vysvětlil jim umělecký vedoucí souboru Martin Klásek.

Ozdravný pobyt pro potomky původních českých obyvatel z Ukrajiny pořádá Česko – ruská společnost. Ubytování a stravování hradí české ministerstvo zdravotnictví a pomáhají i sponzoři. Letos mohly díky tomu přijet ukrajinské děti do České republiky už po pětadvacáté. Základními kritérii pro výběr při ozdravném pobytu je český původ, zdravotní stav a diagnóza.