Vysvědčení si v pátek ráno převzali žáci svazkové Základní školy údolí Desné. Mezi nimi byli též páťáci z Rapotína. Poslední školní den byl též dnem loučení s jejich třídním učitelem, od září totiž nastupují na druhý stupeň na pracoviště v Petrově.

„Tak takovéto kytky dostávají učitelé - muži," reagoval Martin Gronych, když mu jeho žáci předali kytici složenou z klobásek, sýra a cibule.

Pro vysvědčení si v pátek přišlo i pětatřicet dětí z malotřídky v Hrabové. Se školou se ale rozloučily spolu s rodiči už den předtím odpoledne při malé slavnosti na zahradě mateřské školy.

Tady ocenily učitelky děti za jejich další aktivity ve škole, například za úklid jídelny, udržování pořádku v družině nebo péči o školní zvířátka – křečka a králíka. „O ty se děti budou starat i o prázdninách. Už si rozepsaly služby," řekla ředitelka školy Jana Vondálová. Pro dárek, samozřejmě v podobě knihy, si přišli i nejlepší čtenáři.

Za odměnu se pak všichni mohli naučit základní rytmy na africký buben djembe pod vedením lídra souboru Jumping Drums Iva Batouška.

V pátek si pak šli školáci pro výsledky svého celoročního snažení. Bylo mezi nimi i šest páťáků, kteří se s hrabovskou školou loučili nadobro, protože na druhý stupeň už budou dojíždět jinam.

Pro své učitelky si připravili sladké překvapení v podobě dortu, který zdobila společná fotografie třídy na jedlém papíru, ovšem s rozmazanými tvářemi. „To je proto, že se odtud postupně rozplýváme," vysvětlili páťáci a jejich učitelky jen stěží zadržovaly slzy.

Na Základní škole Sluneční v Šumperku dostali nejprve vysvědčení někteří učitelé. Rozdali jim je deváťáci, kteří se s nimi takto rozloučili. Na cestu do dalšího života si s sebou odnesli také klíče, které jim symbolicky předali prvňáčci.