V novostavbě je umístěná i jídelna, kam budou chodit na obědy i děti ze sousední školy, a školní šatny. Žáci se tak už nebudou muset převlékat ve sklepě školy.

Až dosud sídlila školka v Lesnici v nevyhovujících prostorách v přísálí kulturního domu. Problémem byla i omezená kapacita, která čítala pouhých patnáct dětí a jen díky výjimce mohli přijmout až dvacet malých „školkáčků". Problémem bylo i splnění všech hygienických požadavků a norem.

V Lesnici žije poměrně dost mladých lidí, kteří na rozdíl od jiných vesnic neodcházejí do okolních měst. V minulých letech se zde navíc hodně stavělo, vyrostla tu dokonce celá nová ulice.

Díky tomu nemusejí v Lesnici řešit problém s nedostatkem dětí. Naopak. Dosud nemohli uspokojit zájem všech rodičů o umístění dítěte do školky. „Před dvěma lety jsme tak přišli o třináct dětí, které jsme nemohli přijmout a odešly jinam, protože jsme neměli místo," připomněla ředitelka místní základní a mateřské školy Marie Beranová.

Obec se rozhodla svízelnou situaci řešit. Měla sice projekt na výstavbu zděné budovy, ale ta by byla příliš drahá, navíc by to trvalo několik let. Proto se rozhodla pro kontejnerový systém.

„Byli jsme se podívat v podobné školce kousek od Prahy a moc se nám tam líbilo. Výhodou byla i rychlost výstavby, trvalo to něco málo přes dva měsíce. Díky nové školce budeme moci uspokojit zájem všech rodičů," řekla starostka Lesnice Jana Plháková.

Děti teď ve školce najdou veškeré zázemí, které potřebují pro hry, výuku a svůj rozvoj. V Lesnici zastávají zásadu, že děti by si měly vše vyzkoušet prakticky. Když tedy zkoušejí vařit, dostanou surovin a pod dohledem učitelek připraví skutečné jídlo, které pak samy ochutnají.

„Inspirovali jsme se zahraničními programy. Blízké je nám finské školství, které je na opravdu vysoké úrovni. Naší snahou je vytvořit kruh dítě – rodina – škola, kde si všechny strany vzájemně důvěřují, což je nesmírně důležité. Snažíme se připravovat děti na reálný svět a reálný život," vysvětlila učitelka mateřské školy Hana Plachá.

Škola v Lesnici navíc letos získala téměř čtyři sta tisíc jako grant na jazykové vzdělávání pedagogů. Díky tomu budou moci vyrazit do Finska a Velké Británie a přivézt si nové zkušenosti, které předají dětem.

Kontejnerové moduly pro školku v Lesnici dodala firma Touax, která má výrobní závod v Supíkovicích na Jesenicku. V posledních letech vzniká v Česku okolo dvanácti modulových školek ročně. Firma Touax jich z tohoto počtu vyrobí třetinu. „V současné době máme v Česku a na Slovensku největší tržní podíl v oblasti dodávek modulových školek," řekl ředitel marketingu a exportu společnosti Touax Jan Petr.

Lesnickou školku nyní navštěvuje dvaadvacet dětí. kapacita dvou nových budov je třicet dětí, takže budou moci uspokojit i další zájemce z řad rodičů.

„Jelikož máme tak krásné prostory, tak už přemýšlíme, jak je co nejvíc využít. Zvažujeme třeba pořádání příměstského tábora o prázdninách, čímž by byla budova využitá i v létě," doplnila starostka Plháková.

Ulevilo by se tak i mnoha rodičům, kteří nemají prarodiče na hlídání ani tolik dovolené, aby to pokrylo celé prázdniny.