Tábor pořádá šumperský Šermířský spolek a na rozdíl od loňska, kdy malým šermířům nevycházelo počasí, letos jsou podmínky pro provozování všech aktivit ideální.

„Program jsme se snažili sestavit tak, aby se děti seznámily s historií co nejpoutavější formou. Vstříc nám vyšlo také Centrum experimentální archeologie z Modré u Velehradu, které zajišťuje kurzy nejrůznějších řemesel i s podrobným výkladem. Je vidět, že to děti baví a hodně věcí je zaujalo,“ vysvětlil Marek Rýznar z Šermířského spolku ze Šumperka.

Tábor je vlastně originální výlet za poznáním historie zdejšího regionu, nechybí ani výuka základních šermířských technik pro boj s jeden a půl ručním mečem a dlouhou holí. Výcvik je na programu dvakrát denně. Většina účastníků tábora také přizpůsobila své oblečení, a tak jen stany s podsadou připomínají, že se nejedná o pravěké ležení. „Máme program hodně nabitý, takže ani nevadí, že v blízkosti není koupání,“ řekl organizátor tábora Vladimír Valouch. Jak se ale děti mohly přesvědčit, život ve středověku byl tvrdý. Také tehdejší pokrmy v některých tábornících nevyvolaly euforii.

„Zkoušíme péct placky na kamenech, ale strašně se to lepí,“ řekl klučina, jemuž těsto na rukou vytvořilo hmotu velmi podobnou lepidlu. Nakonec se ale podařilo placky učinit poživatelnými, jen přílohu, což bylo maso opékáné v kovovém kotlíku, nahradil kabanos. Domů k obvyklým technickým vymoženostem se děti vrátí v neděli.

„Těší nás, že zájem o tábor byl větší, než jsme čekali. Prvních dvacet míst bylo obsazeno hned po zveřejnění naší nabídky,“ poznamenal Marek Rýznar.
Šermířský spolek Šumperk je občanské sdružení, jež spojuje mladé lidi se zájmem o šerm, bojová umění, divadlo, kejklířství, tanec a v neposlední řadě pochopitelně historii. První období, jež se spolek rozhodl oživit, je 14. až 15. století, tedy vrcholná až pozdní gotika. Tomu odpovídá výstroj a výzbroj členů spolku, kteří se prezentují na různých společenských akcích i za hranicemi našeho regionu.