Dětský domov v Zábřehu může poskytnout azyl čtyřiceti dětem ve věku od tří do devatenácti let, v současné době je nejmladšímu šest let. Domov ve Štítech, který organizačně k Zábřehu patří, obývá 32 dětí. „Ve Štítech ale chystáme stavební úpravy, aby mohly být jen dvě děti na pokoji, takže ubude osm míst. Zato v Zábřehu bude dětí víc,“ řekl ředitel spojeného domova Radomír Pavlík.

Zábřežské zařízení patří k nejmodernějším domovům rodinného typu. Bydlí spolu děti různého věku v rodinných buňkách, v nichž se u nich střídají tety a strýcové.

„O víkendech si tyto skupinky samy vaří, přes týden děti pomáhají tetě s přípravou večeře, aby věděly, že chleba se nekupuje už namazaný máslem,“ říká Pavlík. Financování domova pomáhají i sponzoři. „Dostáváme od nich asi čtvrt milionu ročně, část ve formě oblečení a obuvi nebo platby za rekreační pobyty dětí,“ dodal Pavlík.

Dary od sponzorů dostává i šumperské Dětské centrum Pavučinka, v němž funguje jednak kojenecký ústav, jednak dětský domov pro 25 dětí ve věku od ročních batolat po předškolní věk. „Plánujeme výstavbu nové budovy v Novém Malíně, v níž by obě části Pavučinky byly pod jednou střechou. Děti by v něm mohly zůstat až do dospělosti a nemusely by se v šesti letech stěhovat z prostředí, na které jsou zvyklé. Stavba se uskuteční do čtyř let,“ řekl ředitel Pavučinky Richard Rýznar. Dodal, že Pavučinka je jedním ze tří krajských zařízení takzvané okamžité pomoci. Poměrně úspěšně se Pavučince daří umisťovat děti do adopce nebo pěstounské péče.