Principem celé akce je, že zájemci si vyberou ze seznamu na internetové adrese www.darky.jsemvidet.eu konkrétní dítě, zablokují si jej a připraví po ně vánoční balíček.

Ten by měl mít hodnotu kolem tisíce korun s rozpětím do stokoruny. Je vhodné limit dodržet. „V dětských domovech si děti rozbalují dárky společně a je třeba, aby jejich hodnota byla srovnatelná a zbytečně v dětech nevyvolávala nějakou neadekvátní reakci," vysvětlil vedoucí humanitárních projektů Arcidiecézní charity Olomouc Rostislav Strojvus.

Pokud by byla částka pro jednoho člověka příliš vysoká, může se složit třeba celá rodina nebo kolektiv.

O každém dítěti zařazeném do projektu Vánoční balíček má Arcidiecézní charita předem připravené informace, jako je jméno a příjmení, věk, výšku, velikosti oblečení, popřípadě osobní zájmy či jiné specifické potřeby.

Vzhledem k věku a zájmům dětí balíčky obsahují různé hračky, většinou jednodušší, aby nebylo třeba návodu v ukrajinštině, domácí i zimní oblečení, různé školní a výtvarné pomůcky. Vždy by se mělo jednat o nové, nepoužité věci.

Do akce se zapojila i Charita Zábřeh. Ze Zábřežska už vánoční balíčky připravilo dvanáct dárců. „Každý balíček dárce zabalí do vánočního papíru a opatří jménem a příjmením vybraného dítěte. S přepisem do azbuky rádi pomůžeme. K balíčku je potřeba také vyhotovit v češtině seznam věcí, které jsou uvnitř, kvůli usnadnění celní kontroly na ukrajinské straně hranice. Kvůli možným problémům s celníky by věci neměly mít visačky či cenovky," uvedla Jana Skalická z propagace zábřežské Charity.

Pokud byste chtěli některé dítě obdarovat, je vhodné nejprve kontaktovat Martina Damborského ze zábřežské Charity na telefonním čísle 736 509 477 nebo na e-mailu info@charitazabreh.cz. Dárky se budou v Zábřehu přijímat do středy 10. prosince.

Arcidiecézní charita následně od 15. prosince dopraví dárky na Ukrajinu a zajistí jejich předání dětem z domovů. Na Ukrajině se Vánoce slaví podle juliánského kalendáře. Děti si tedy své překvapení rozbalí až 7. ledna.

Akce se letos koná už posedmé. Celkem už bylo v minulých letech na Ukrajinu dopraveno na třináct stovek balíčků.