V každé popelnici tvoří rostlinné zbytky průměrně třetinu obsahu. Lidé do nich mnohdy házejí například posekanou trávu ze zahrádek.

Pokud popeláři smetí vyvážejí na skládku, stojí jeho likvidace v přepočtu na osobu a rok zhruba čtrnáct set korun. V případě rostlinných zbytků zpracovaných v kompostárně klesají náklady na polovinu až čtvrtinu.

Od letošního podzimu budou moci Jeseničané rostlinné zbytky třídit. Budou k tomu sloužit speciální popelnice, které si vyzvednou v místních technických službách.

„Aby lidé byli motivováni, připravujeme možnou úpravu poplatku za odpad pro ty, kteří budou nádobu na bioodpad mít," řekl ředitel Technických služeb Jeseník Jan Prejda.

„Zatím je navržena sleva ve výši sto korun ročně. Poplatek by ze sedmi stovek klesl na šest set," přiblížila záměr vedení města starostka Jeseníku Marie Fomiczewová. Úpravu poplatků ještě musí schválit zastupitelé. Zabývat se tím budou na svém zasedání v druhé polovině dubna.

Lidem, kteří by se do třídění zapojili, by popeláři vyváželi nádobu s komunálním odpadem jednou za dva týdny střídavě s bioodpadem.

Podobný systém jako v Jeseníku by měl fungovat ve dvou třetinách obcí v okrese. Do třídění biologicky rozložitelného odpadu se zatím nezapojily samosprávy na Javornicku.

Nápad se slevami pro lidi, kteří třídí odpad, se líbí například Vlastě Komárkové. „Nedávno nám poplatek zvýšili, hodně lidí to naštvalo. Byl by to způsob, jak nějakou korunu ušetřit," míní seniorka.

Třídění rostlinných zbytků bude možné díky vybudování kompostárny v Supíkovicích. Její stavba začala před měsícem, dílo by mělo být zkolaudováno do konce září. Zařízení pojme rostlinný odpad z celého regionu, jeho roční kapacita dosáhne 5 500 tun. Investici za šestadvacet milionů korun zaplatí z velké části dotace.