Stav současného bazénu v České Vsi i jesenického venkovního koupaliště je velmi špatný. Pokud by měly fungovat také v budoucnu, do každého ze zařízení by musely samosprávy investovat desítky milionů korun.

Kauza jesenický aquapark kompletně ZDE

„Technologie je patnáct, dvacet let za svou životností. Už dávno neměla fungovat. Udělali jsme alespoň nějaká opatření, aby byla bezpečná vůči obsluze," řekl Jan Prejda, ředitel Technických služeb Jeseník. Společnost letos první sezonu provozuje jesenické koupaliště.

„V případě, že by aquapark nevznikl, je zcela jasné, že příští sezona v tomto stavu už nebude," doplnil Prejda.

Aktuální studie, na kolik by vyšla nutná oprava koupaliště, neexistuje. Šest let se totiž plánuje výstavba moderního vodního centra, které by stávající zařízení nahradilo. Podle zhruba deset let starých materiálů by kompletní rekonstrukce venkovního koupaliště stála řádově desítky milionů korun. Jednoduché a levnější opravy by byly neekonomické.

„Celé těleso koupaliště je špatné. Není tam nic, co by před sebou mělo nějakou životnost. Ani technologie čištění, napouštění, ani opěrné zídky. Jednalo by se o téměř totální výstavbu nového zařízení," řekl Prejda.

V podobně špatném technickém stavu se nachází krytý bazén v České Vsi. „Do technologií ani do budovy jsme vůbec neinvestovali. I větší opravy skončily zhruba před třemi lety rozhodnutím, že se bude stavět aquapark. Bazén se v podstatě drží za cenu zcela provizorních oprav. Technologie jsou čtyřicet let staré, budova je po technologické i energetické stránce naprosto nevyhovující," řekl starosta České Vsi Petr Mudra.

Jak dlouho bazén v nynějším stavu vydrží v provozu lze jen těžko odhadovat. Obec doufala, že alespoň dva roky do plánovaného otevření aquaparku. „Ale výhled na dalších deset let tam určitě není," řekl Mudra.

V minulosti vznikly studie, které v souvislosti s rekonstrukcí českoveského bazénu hovořily o částkách třicet, šedesát a devadesát milionů korun.

Za třicet milionů by přitom šlo provést jen základní rekonstrukci, ovšem i toto číslo je jen velmi hrubý odhad. Bazén by vypadal podobně jako nyní, přibylo by zde jen minimum novinek. Mohl by ale fungovat i do budoucna. „Rozsah si už přesně nepamatuji, ale investice by to byla výrazná. Všechno by se muselo rekonstruovat, budova by se musela energeticky upravit, protože náklady na provoz jsou velmi vysoké," řekl Mudra.

Výstavba aquaparku se podle odborných odhadů vysoutěží za 175 až 185 milionů korun. Pokud od této částky odečteme dotace a dar soukromé firmy, vlastní podíl města Jeseník tvoří necelých sto milionů korun. Je tak otázkou, zda by rekonstrukce stávajícího bazénu a venkovního koupaliště v případě, že by ji samosprávy platily kompletně ze své kapsy, vyšla levněji.

Další stránku představují náklady na provoz. Analýza České spořitelny předpokládá, že splátky úvěru, krytí provozní ztráty a nutná údržba a obnova moderního aquaparku s řadou atrakcí vyjde ročně téměř na deset milionů korun.

Faktem je, že roční ztráta zastaralého krytého bazénu v České Vsi je v současnosti necelé dva miliony korun. Venkovní koupaliště bývalo ročně ve ztrátě 150 až 200 tisíc korun.

Lidé v Jeseníku se v současnosti snaží vyvolat o stavbě aquaparku referendum. Ať již o vodním světe rozhodne veřejnost či městští politici, jejich verdikt se dotkne podstatné části obyvatel čtyřicetitisícového okresu. A desítek tisíc turistů, kteří do Jeseníků každoročně přijíždějí.