Po sedmiměsíční pauze se k hraní pro veřejnost mohlo vrátit Divadlo Šumperk. Profesionální soubor od začátku června uvedl hned tři premiéry, a to her Testoteron, Okno do dvora a Už je tady zas. Vrcholem letošní extrémně krátké sezony bude v polovině července festival Divadlo v parku.

„Nejzajímavějším představením je Kaleidoscope, s ním přijede Cirk La Putyka. Tento soubor vnímáme jako světovou špičku v rámci žánru nového cirkusu, chtěli jsme přehlídku ozvláštnit touto formou. Divadlo v Parku bylo vždy na amfiteátru v sadech 1. máje, Cirk La Putyka bude mít prostor jiný. Představení se odehraje na šumperském letišti,“ řekl ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík.

Řadu akcí na prázdninové měsíce připravil Dům kultury Šumperk. K nejatraktivnějším patří koncert Michala Pavlíčka s jeho Triem ve čtvrtek 5. srpna v Pavlínině dvoře a hned o den později tamtéž vystoupení Kapitána Demo.

Muzeum rapotínské sklárny při slavnostním otevření.
Slávu rapotínského sklářství připomíná muzeum

Kino Oko promítá na zahradě

Pod širým nebem, přesněji na své zahradě, bude v červenci promítat i kino Oko. Zaměří se na snímky regionálních tvůrců. „Pátého července se diváci můžou těšit na Kančí les, který se natáčel i v nedalekých Vernířovicích. Ve Vernířovicích má režisér filmu Radim Novák chalupu, a tak jsme se domluvili, že přijede uvést svůj debut i do našeho letního biografu,“ uvedl ředitel kina Kamil Navrátil. 19. července kino na své zahradě uvede šumperskou premiéru filmu Jako letní sníh za účasti režiséra Luboše Hlavsy.

Kultura v Zábřehu se bude soustředit do amfiteátru před zámkem na Masarykově náměstí. Zábřežská kulturní zve na pohodovou muzikou a filmová představení. „Oproti minulým letům jsme letní kulturní nabídku zdvojnásobili, zájemce tak pozveme na náměstí celkem šestnáctkrát. Čtvrtky jsou, až na jednu výjimku, vyhrazeny pro letní kino, sobotní večery pro koncerty,“ informoval Zdeněk David z kulturního domu.

Ilustrační foto.
Některé děti po prázdninách do lavic nezamíří. Nastoupí na domácí výuku

Kláštěrní hudební slavnosti

Na své si přijdou i milovníci klasické hudby. Koncert Radka Baboráka v kostele v Bílé Vodě na Javornicku zahájil festival Klášterní hudební slavnosti. Známé hudební osobnosti a soubory vystoupí na atraktivních místech regionu: na zámcích v Bludově a ve Velkých Losinách, v lázních v Jeseníku a Karlově Studánce, v tančírně v Račím údolí nebo v Klášterním kostele v Šumperku.

Prázdninový kulturní program v Jeseníku zahajuje česko-německý festival V centru.

„Letos s ohledem na situaci dáváme nebývalý prostor výtvarnému umění. Ve větším soustředění se na vizuální umění vidíme příležitost do budoucna a rádi bychom i v roce 2022 pozvali řadu současných umělců k vstupu do dialogu s geniem loci bývalé textilky,“ vysvětlila jedna z kurátorek festivalu Zdeňka Morávková.

Loď, která zdolala Alpy

V červenci tak budou vždy od pátku do neděle ve venkovní části areálu firmy WOOX a zároveň historické továrny vystavovat zvučná jména současné umělecké scény. Například německá dvojice Wolfgang Aichner a Thomas Huber říkající si GÆG ukotvila na zeď svou červenou loď Sisy, s níž v roce 2011 přešla pěšky Alpy a zúčastnila se Mezinárodního bienále výtvarného umění v Benátkách.

I v Jeseníku se kulturní dění bude z velké části odehrávat pod širým nebem. V buskingovou scénu streetartových umělců se promění amfiteátr za radnicí. „Za povšimnutí stojí hned 4. července koncert Police Symphony Orchestra, doporučila bych i vystoupení Mária Šeparoviče, kterému je přezdíváno Ostravský Eric Clapton,“ sdělila Lucie Vobořilová z Městských kulturních zařízení Jeseník.