Podtitul Česká stopa dostala do vínku sezona 2008/2009 v šumperském divadle. Název odráží především skutečnost, že dramaturgie v ní sází výlučně na české autory a témata, která se týkají českého člověka.

„Slovo stopa je v názvu proto, že se budeme snažit hledat odpověď na otázku, jaký je vlastně český člověk. Nemyslíme si ale, že na to můžeme dát vyčerpávající odpověď,“ řekl dramaturg Ondřej Elbel, který bude zároveň podepsán jako režisér pod dvěma inscenacemi.

Po pohádce Otesánek bude první velkou hrou sezony inscenace Erbenovy Kytice. Osm balad bude zarámováno ročním cyklem a příběhem vycházejícím z balady Poklad.

Humor a odlehčení vnese na jeviště hudební retrokomedie Hvězdy na vrbě, kterou před lety s úspěchem uvedlo HaDivadlo. Satirická komedie Matěj Poctivý autorů Ladislava Klímy a Arnošta Dvořáka vzbudila při svém uvedení v roce 1922 skandál, protože poukazovala na téma korupce a úplatnosti. V Šumperku bude mít premiéru v lednu.

Březen bude patřit dramatu Zánik samoty Berhof podle románu Vladimíra Körnera. Do doby války a okupace se v květnu vrátí tragikomedie Terezy Boučkové Sodoma Komora o venkovské služce, které ve městě spadne do klína byt po židovských majitelích.

Pro festival Divadlo v parku připraví soubor středověkou komedii Mastičkář. Hra je přímo určena pro hraní v plenéru a pro zájezdy a divadlo s ní chce znovu oslovit diváky v širším regionu.

„Myslíme na diváka. Nechceme tu tvořit nějaké ulítlé experimentální divadlo,“ komentoval obavy z přílišné náročnosti titulů ředitel René Sviderski při besedě s veřejností v Zrcadlovém sále divadla.

Za jeden z úkolů nové sezony označil znovuoživení divadelního prostoru na Hrádku. Umožní to grant Olomouckého kraje. „Měli bychom tam pořádat jednorázové akce, jako byl například improvizovaný večer Hrádek v plamenech. Přizvat chceme také amatérské soubory,“ řekl Sviderski.