„Předávkovala se. Jednou z možností je, že zemřela kvůli nečisté droze,“ řekl šéf jesenického K-centra Radim Siatka. „Čistota drog je ale na Jesenicku na vysoké úrovni. Je to specifikum regionu. Při jednom ze zadržení pervitinu se v laboratoři zjistilo, že ve dvou a půl gramech je dvaadevadesát procent metamfetaminu,“ vysvětlil předseda Darmoděje Josef Vondrka.

Podle jedné z teorií získala Markéta svou poslední dávku od muže ze Šumperka, za kterým přišla do jednoho z penzionů v Jeseníku, jehož majitelé ji zde také našli mrtvou.

Smrt dívky odborníky na drogovou problematiku otřásla. „Její smrt pro nás byla šok. U ní jsme to nečekali. Já se z toho vzpamatovávám ještě teď,“ řekl nad fotografií Markéty Josef Vondrka.

Podle odborníků z Darmoděje, který podává pomocnou ruku drogově závislým, jde o první případ smrti z předávkování na Jesenicku.

Markéta Paseková mohla mít podle Vondrky velkou šanci dostat se z područí drog. „Dodělávala si školu, snažila se se sebou něco dělat. Měla předpoklady k nápravě stavu,“ vzpomíná na svou klientku Radim Siatka.

Smrt mladé studentky se postarala o pořádné pozdvižení i mezi uživateli drog. Většina si totiž myslí, že právě jim se nic podobného nemůže stát.

„Myslí si, že to mají pod kontrolou. Dokonce panuje názor, že se z pervitinu nedá předávkovat, ale i jedna dávka je může zabít,“ prohlásil Radim Siatka.

Doufá, že tragický případ přiměje některé narkomany k nastoupení léčby. „Určitě to už některé vedlo k pozastavení se nad sebou a zvážení léčby. Teď je to hodně o emocích. Je otázkou, co to s lidmi udělá dál,“ řekl Siatka.

Podle zkušeností Darmoděje závislých na drogách na Jesenicku přibývá. Služeb K-centra využívá dvě stě padesát klientů. Podle odhadů je ale v regionu zhruba stejný počet narkomanů, kteří služeb K-centra nevyužívají.

„Nepřijdou k nám. Sem se dostanou lidi, kteří jsou na dně. Hlavně experimentátoři si nechtějí přiznat, že mají problém,“ uvedl Vondrka. O nárůstu narkomanů hovoří i počet vyměněných stříkaček. Za letošní pololetí je to více než devět tisíc kusů.