„Od roku 2021 nabízíme prohlídku ve virtuální realitě v jaderné elektrárně Temelín, což byla mimochodem první virtuální prohlídka jaderné elektrárny na světě. O rok později jsme pokračovali v Dukovanech. Mimořádný úspěch nás potěšil a proto jsme připravili také virtuální prohlídku naší nejnavštěvovanější vodní přečerpávací elektrárny. Jde o ideální kombinaci zábavy a technického vzdělávání, která navíc umožňuje návštěvu běžně nepřístupných míst našich elektráren,“ řekla vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Opravované turbosoustrojí TG2 Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně.
Dlouhé stráně čeká rekonstrukce za stamiliony

Právě vzdělávací prvek je zásadní. Dlouhé stráně jsou častým cílem školáků, kterým se učitelé snaží zpestřit výuku fyziky. „Uvědomujeme si, že fyzika dnes nepatří mezi nejatraktivnější školní předměty, a dlouhodobě se to snažíme změnit. Ze zkušeností z Dukovan i Temelína víme, že prohlídku elektrárny prostřednictvím virtuálních brýlí děti berou jako školu hrou a získané vědomosti si mnohem lépe zapamatují,“ dodal mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Jak virtuální prohlídka probíhá? Návštěvníci si nasadí brýle a ocitnou se vysoko nad napuštěnou horní nádrží, s výhledem na hřebeny Jeseníků i nedaleký Praděd.

Postupně se dostanou i do útrob vodního přivaděče, do strojovny transformátorů, zevnitř si prohlédnou turbínu i generátor a imaginárně se projedou výtahem vybudovaným ve skalním masivu mezi elektrárnou a horní nádrží.

Bankomat Euronet v Rapotíně v březnu 2024.
Bankomaty Euronet: v Jeseníkách je oceňují, levárny však nechtějí

Zajímavá je také animovaná část s 3D modelem, která jednoduše popisuje princip fungování elektrárny i její význam pro energetiku. Prohlídku lidé ovládají vlastníma rukama a svůj postřeh si mohou ověřit na několika kvízových otázkách.

Virtuální WaterTour je přístupná během jednotlivých prohlídek v infocentru Dlouhých strání. Exkurze, které zajišťuje společnost K3 SPORT, si mohou objednat organizované skupiny i veřejnost.

Loni jejich prostřednictvím elektrárnu navštívilo 35 tisíc lidí. Na exkurze je nutné se předem zaregistrovat na webu www.dlouhe-strane.cz.