„Do zvýšení spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny investujeme pravidelně. Letos a v příštím roce půjde o důležitou modernizaci zařízení obou soustrojí. Po roce 2030 se pustíme do ještě rozsáhlejší modernizace,“ řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Hlavní letošní investice se soustředí na turbosoustrojí TG2. V plánu je například jeho vystředění, výměna statorového vinutí, upgrade hardwaru řídicího systému, modernizace buzení, oprava hydromotorů nebo nové vnitřní nátěry přivaděčů vody z dolní nádrže do turbíny.

Miroslav Kopřiva, stavitel Dlouhých Strání.
Stavitel Dlouhých Strání obdržel státní vyznamenání

„Budeme opravovat velkou část soustrojí, musíme proto stator i rotor vytáhnout na speciálně vyztužená místa v turbínové kaverně. Technicky náročná bude také oprava hřídele, která se bude provádět na soustruhu až v Plzni,“ upřesnil šéf elektrárny Ludvík Štrobl.

Hřídel rozloženou na dvě části o hmotnostech 28 a 33 tun převezou do dvou měsíců speciálně upravené tahače.

Zahájena je již výstavba stacionárního jeřábu na sdruženém objektu na dolní nádrži. „Nad celým objektem bude jeden jeřáb, který bude schopen obsloužit celé toto zařízení. Dodnes muselo přijet auto, bylo to nebezpečné. Na základě havárie z roku 2018 chceme bezpečnost zvýšit,“ řekl Ludvík Štrobl.

Tragická nehoda jeřábu u dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně
Tragický případ havárie jeřábu na Dlouhých stráních policie odložila

Práce začaly na počátku dubna, potrvají do začátku ledna 2025. Od 19. srpna do 20. září bude odstaveno také turbosoustrojí TG1. Elektrárna tak bude kompletně mimo provoz.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Vzhledem ke zvyšujícímu se podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu roste její význam při stabilizaci elektrické soustavy.

Cvičení vojenských záloh v elektrárně Dlouhé Stráně v Jeseníkách.
Dlouhé Stráně obsadili vojáci

V Česku jsou v současnosti čtyři přečerpávací vodní elektrárny. V budoucnu by jich mohlo být více. Nemusí přitom nutně přibývat „seřezaných kopců“, jak je tomu v Jeseníkách.

„Vnímáme důležitost přečerpávacích vodních elektráren, nicméně je velmi náročné přijít s novou lokalitou. Jednak kvůli financím, jednak kvůli dlouhé náročnosti celého procesu,“ řekl Róbert Heczko.

ČEZ chce proto využít stávající lokality. „Například lokalita Orlík je nyní ve fázi výběrového řízení na generálního dodavatele. Ze standardní akumulační lokality vytvoříme částečně přečerpávací. Dále přemýšlíme nad Lipnem, v rámci nových zdrojů máme v hledáčku lokalitu u teplárny Trmice, kde do budoucna přemýšlíme nad úplně novou přečerpávací vodní elektrárnou,“ doplnil ředitel Heczko.