Stačilo jen málo – jednou se opozdila s měsíční splátkou.

To je jeden z příběhů klientů občanského sdružení RES-SEF v Šumperku, které kromě dalších sociálních služeb nabízí pomoc také lidem v dluzích.

„Společnosti, které nabízejí podobné úvěry, jsou vlastně státem podporovaná lichva. Lidé nejčastěji doplatí na to, že si nepřečtou všechno, co je vypsáno ve smlouvě. V případě opoždění splátky společnost uplatňovala velmi tvrdé sankce,“ vysvětlila pracovnice sdružení Petra Damborská.

Ta vždy doporučuje především obezřetnost při uzavírání úvěrové smlouvy. Většina společností poskytujících okamžité půjčky má sice podmínky půjčky podrobně sepsané, často se ale jedná o dlouhý text s drobným písmem, který řadu lidí od podrobného zkoumání odradí.

Pak se stačí třeba o den zpozdit s měsíční splátkou a dlužník se nestačí divit. „Rozhodně všem doporučujeme podrobné prostudování podmínek úvěru. Každý by měl také zvážit, zda zvládne dluh splácet i v případě nečekané události, jako je například nemoc nebo ztráta zaměstnání,“ dodala Damborská.

V současné době pracovníci sdružení řeší problémy šestnácti klientů z celého Šumperska, patrně jich bude přibývat.

„Lidem se snažíme pomáhat s momentální sociální situací, vedeme jim například korespondenci, zjišťujeme možnost získání různých sociálních dávek, jednáme i s věřiteli a pomáháme sestavit splátkový kalendář. Většinou se jedná o velmi složité případy,“ uvedl vedoucí sdružení RES-SEF Miloslav Kubíček.

Na sdružení se například obrátil manželský pár, na který byla uvalena exekuce. „Exekuci jim strhávají z důchodů, takže jim nezbývá než živořit. Oba navíc kvůli své zoufalé situaci trpí velkými zdravotními potížemi především psychického rázu,“ popsal peripetie manželů Kubíček.

Důchodci se do problémů dostali poté, kdy dům v Zábřehu i s jejich bytem získal v restituci nový majitel. Po manželích pak chtěl velké doplatky za vodu, i když již v domě nebydleli. Vyúčtování jim ale údajně nikdy nepředložil. Soud dal nakonec majiteli za pravdu a rozhodl o exekuci. Jenže nyní důchodci nemají šanci zjistit, kolik mají ještě zaplatit.

„Snažíme se dopátrat, kolik zaplatili a kolik ještě dluží, ale zatím se nám to nedaří, i když jsme několikrát kontaktovali správu sociálního zabezpečení, odkud důchody chodí. To považuji za alarmující, dlužník by měl k takovým informacím mít přístup,“ zmínil Kubíček.

Občanské sdružení RES – SEF vniklo před necelým rokem. Jeho cílem je pomáhat lidem ohroženým sociálním vyloučením, takže klientelu tvoří například osoby závislé na drogách, lidé, kteří se vracejí z výkonu trestu, oběti domácího násilí a další.

Sdružení poskytuje poradenství a zprostředkovává kontakty na další instituce, důležitou činností je také terénní program.