Pozice dnes šestapadesátiletého Ladislava Kavříka se zdála po léta neotřesitelná. V čele Mohelnice stál od roku 1990, nejprve v barvách Občanského fóra, později ODS. Funkce je s jeho osobou natolik spojená, že i dnes, více než dva roky po jeho odchodu z funkce, má člověk tendenci oslovovat ho pane starosto. Možná mu ten titul bude brzy znovu patřit, protože opět kandiduje. Své protihráče tím ohromil, málokdo to čekal.

„Jeho postavení do čela kandidátky je největší strategická chyba ODS. Poškozuje to ostatní kandidáty této volební strany,“ řekla největší Kavříkova oponentka Jana Hamplová. Hlasy jejích Nezávislých rozhodně při volbě starosty nedostane.

Téměř dvě volební období trval Kavříkův průběžný konflikt s opozicí, který ho nakonec stál funkci. Opozice v čele s Hamplovou kritizovala mimo jiné jeho postup v kauze zkrachovalé městské teplárny Esmo, až spor dotáhla před soud. Začátkem roku 2008 padl konečný rozsudek: mimo jiné tříletý zákaz funkce v místní samosprávě.

Kavřík musel ze dne na den složit funkci starosty i náměstka hejtmana. Nic na tom nemohlo změnit ani to, že Nejvyšší soud později rozsudek v plném rozsahu zrušil s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Ztráta mandátu byla nevratná.

V rozhovoru pro Deník před dvěma lety Ladislav Kavřík řekl, že v politice nejspíš i do budoucna skončil. Teď se vrací na scénu. Proč změnil názor? Jde mu o satisfakci?

„Návrat jsem začal zvažovat od roku 2009. Bavil jsem se o tom se známými, rodina mě podporovala. Rozhodnutí dozrávalo pomalu. ODS mě podpořila, tak proč do toho nejít? Navíc teprve výsledek voleb mi dá odpověď na to, co si lidé o kauze Esmo myslí. Když mi hlasy nedají, bude to pro mě vysvědčení,“ říká bývalý starosta.

Tvrdí, že jeho cílem není být za každou cenu znovu starostou. Pokud by na funkci kandidoval někdo mladý a schopný, nabídl by mu své zkušenosti.

„Nechám se překvapit. Třeba voliči vykroužkují někoho, s kým se zatím nepočítá, ale ukáže se, že je to silná osobnost. Rozhodně by měl mít budoucí starosta širší podporu,“ řekl Kavřík.

Dodal, že v prvních dvou volebních obdobích po roce 1989 měly v radě města zastoupení všechny strany, které získaly alespoň dva mandáty.

„Umím si představit, že bychom se k tomu modelu vrátili. Otupilo by to nedůvěru opozice, kdyby měla v radě svého zástupce,“ uvedl Kavřík.

Kavřík v rozhovoru pro Deník: Dnes už bych se choval jinak

Z politiky jste musel odejít v dubnu 2008. Jak to na vás působilo?
Nebylo to lehké. Z pozice starosty a náměstka hejtmana jsem byl najednou nezaměstnaný. Odstěhovali jsme se na chalupu, abych i lidsky od problému odstoupil. Práci jsem brzy našel ve firmě svého syna v Brně. Doba soudního sporu mi taky dala zabrat. Do poslední chvíle jsem sice věřil, že to dobře dopadne, že jsem žádný trestný čin nespáchal, ale zjistil jsem, že pravda může mít víc podob, záleží na úhlu pohledu. Zároveň mi ty dva roky po odchodu z funkce ohromně pomohly.

V čem?
Osmnáct let v rozjetém vlaku vám dá pocit, že bez vás to nemůže fungovat. Pak jsem sledoval jednání zastupitelstva jako divák, a uvědomil jsem si, že jsme se kolikrát hádali o malichernosti, že to chtělo větší nadhled. Dnes už bych se choval jinak, víc bych naslouchal, hledal v diskusi řešení, které by prošlo o víc než jeden hlas. Také při volbě starosty by měla panovat širší dohoda. S příchodem Jany Hamplové se vytvořily dva tábory, které nebyly ochotny si naslouchat.

V zastupitelstvu nejspíš zase usednete proti sobě. Nebude se situace opakovat, zvlášť když jste s Janou Hamplovou v soudním sporu?
Z mé strany ne, poučil jsem se. Soudní spor by do jednání zastupitelstva neměl zasáhnout. Žalobu jsem podal jen proto, že chci omluvu za výroky v tisku, že jsem způsobil městu velké škody. Jsem přesvědčen, že jsem žádné nezpůsobil.

Mnozí vám vytýkají, že jste vyšachoval starostu Zdeňka Jiráska. Po vašem odstoupení přitom pomohl ODS, když odešel ze Siemensu a chopil se nejisté role starosty.
Já jsem ho navrhl na místo lídra a sebe na místo dvojky a chtěl jsem, aby se hlasovalo o kandidátce jako celku. Pak ale Pavel Procházka navrhl hlasování o lídrovi a já dostal 30 hlasů, zatímco Zdeněk Jirásko tři. Nijak jsem to zezadu neřídil, jak si snad někteří myslí.

Nemyslíte, že tato rošáda může ODS před voliči poškodit?
Na to nedokážu odpovědět. Kandidovat není povinnost, ale právo. Respektuji rozhodnutí Zdeňka Jiráska, že kandidovat nebude.

Slyšela jsem názor, že mu u vás a ODS ublížilo, když v červnu hlasoval pro návrh Jany Hamplové, aby město zadalo znalecký posudek, který by vyčíslil škody způsobené krachem Esma, a ty pak případně vymáhalo.
Lidsky mě to mrzelo. I v tom se ale projevila politická nezkušenost Zdeňka Jiráska. Měl o tom se svými lidmi předem diskutovat.

A co zvěsti o tom, že se předem domlouval na možné koalici s Pavlem Němcem z ČSSD (s níž jste ovšem koalici vytvořil už vy v roce 2006)? Oba to ovšem popírají.
Řeklo mi o tom pár lidí, kterým se o tom zřejmě zmínili. Byla to chyba. Vyjednávání začíná až po volbách, jinak by volby devalvovalo. Lidé by si mohli říct, že je zbytečné k nim jít.

Jak celkově hodnotíte výkon Zdeňka Jiráska v pozici starosty?
Nechci ho hodnotit. Dělal, co mohl a uměl. Nastoupil uprostřed volebního období, takže pokračoval v rozdělaných akcích a teprve sbíral zkušenosti. Myslím, že chyboval v tom, že málo komunikoval se zastupiteli včetně těch ze své koalice. Přišel z firmy, kde měl jako manažer podřízené. Zastupitelé ale nejsou podřízení, nýbrž spoluhráči.

Říkal jste, že pracujete ve firmě svého syna. Tato firma získala nedávno zakázku města – dělá výběrové řízení na zateplení školy. Nenahrává to opět vaším kritikům z opozice?
Zakázku jsem pro firmu získal v době, kdy jsem nebyl v žádné funkci. Využil jsem znalosti regionu a oslovil více obcí, pro které jsme potom pracovali, například pro Loučnou nebo Uhelnou. Kdybych se na radnici vrátil, samozřejmě by firma mého syna už pro město už nepracovala.