Volebními výsledky v obcích mohou letos zahýbat nově vzniklé strany TOP 09 a Věci veřejné, které výrazně uspěly v boji o parlamentní křesla. Jejich kandidátky ale v mnoha případech nebudou žádnou neznámou, protože se na nich objeví jména známá dříve z jiných stran.

Všude se musí počítat i s lidovci, kteří se do parlamentu sice nedostali, ale v místních volbách to může být jinak. Zejména na Zábřežsku mají silnou pozici.

V parlamentních volbách voliči vykroužkovali neoblíbené osobnosti, odstřelili například Ivana Langera.

To samé se může v ještě větší míře stát i v místních volbách, kde voliči mohou vybírat i kandidáty napříč všemi stranami. Ty si proto musejí dávat velký pozor na to, koho voličům předloží a koho dají na pozici lídra.

Deník oslovil starosty všech větších měst okresu Šumperk s dotazem, zda a za koho budou kandidovat. Jasná odpověď přišla z Loštic a Šumperka. Ctirad Lolek opět povede v Lošticích Nezávislé demokraty a šumperský Zdeněk Brož bude znovu lídrem Nezávislé volby.

Mohelnický starosta Zdeněk Jirásko (ODS) označil otázku za předčasnou, což napovídá o rýsujícím se sporu uvnitř mohelnické ODS. Zábřežský Zdeněk Kolář (ODS) řekl, že jednání o tom, na které kandidátce se jeho jméno objeví, stále ještě probíhají.

Šumperk: Udrží se smír?

Zatímco v Mohelnici a ještě podstatně víc v Zábřehu je zastupitelstvo ostře názorově rozděleno a spory jsou na denním pořádku, v Šumperku vládne už léta poklidná, věcná atmosféra. Vydrží i další čtyři roky?

Šanci na zvolení do čela města má nepochybně znovu Zdeněk Brož, jeden z nejrespekto­vanějších starostů v okrese.

„V případě příznivého výsledku voleb se o post starosty ucházet budu,“ řekl Brož.

Brožova Nezávislá volba tvoří dnes koalici s ODS, lidovci a další nezávislou kandidátkou. O soupisce občanských demokratů, kteří před čtyřmi lety volby vyhráli, rozhodne místní sněm až 12. července.

„Jména tedy sdělovat nemohu, za sebe mohu říci, že se opět pokusím obhájit post lídra,“ řekl místostarosta Marek Zapletal, který by v případě úspěchu byl v užším vedení radnice už potřetí.

Na kandidátce ODS se možná objeví i nezvolený poslanec Petr Krill. Po neúspěchu v parlamentních volbách řekl, že návrat do komunální politiky nevylučuje.

KSČM zatím o lídrovi v Šumperku nerozhodla stejně jako ČSSD, kde ale s největší pravděpodobností bude lídrem hygienik a dlouholetý zastupitel Jan Přichystal.

Kandidátku chystají i Věci veřejné, o jménech a jejich pořadí budou podle sdělení vedoucího klubu VV Vladimíra Ptáčka členové strany teprve hlasovat. Podobně vznikající organizace TOP 09 kandidátku teprve tvoří.

Zatím se zdá nepochybné, že se na ní objeví Ivo Vykydal, který do TOP 09 přešel od lidovců.

V obálce najdou voliči i kandidátku Mladá krev. V minulých volbách nejspíš i kvůli silně konfrontační kampani vůči vedení radnice neuspěla. Mladí se prý poučili, nejde jim o revoluci na radnici, ale chtěli by do zastupitelstva dostat alespoň jednu či dvě mladé osobnosti, které už pro město pracují.

Mohelnice: Kavříkův návrat?

V Mohelnici se možná schyluje k návratu dlouholetého starosty Ladislava Kavříka z ODS, a protože i jeho největší odpůrce Jana Hamplová se za Nezávislé nejspíš v zastupitelstvu objeví, duel dvou protivníků může pokračovat další čtyři roky.

Tím ostřejší, že Hamplová stála za politickým pádem bývalého starosty a oba jsou stále ještě v soudním sporu. Kavřík zažaloval Hamplovou kvůli údajné pomluvě.

Jana Hamplová a Ladislav Kavřík

O post starosty přišel Ladislav Kavřík v roce 2008 po osmnácti letech ve funkci. Soud mu tehdy v kauze Esmo uložil mimo jiné zákaz funkce v místní samosprávě. Nejvyšší soud později rozsudek zrušil, ale ztráta mandátu byla nevratná.

Na otázku Deníku, zda se chce do politiky vrátit, řekl Kavřík v létě 2008: „Do politiky by měli jít mladší. Nikdy neříkej nikdy, ale spíš myslím, že v politice jsem skončil.“ Teď tedy názor změnil.

Zároveň to vypadá, že se rýsuje spor mezi ním a současným starostou za ODS Zdeňkem Jiráskem, který ho ve funkci v únoru 2008 nahradil.

„Můj původní návrh zněl, že Zdeněk Jirásko bude jednička na kandidátce a já dvojka. Pan starosta se k tomu ale postavil jinak,“ naznačil spor Kavřík, ale blíže věc nechtěl komentovat stejně jako Jirásko.

Kandidátku Věcí veřejných sestavuje v Mohelnici podnikatel Martin Vaňourek, vydavatel místního měsíčníku a letitý ostrý kritik radnice. Minule kandidoval za Moravany, i když byl členem ODS.

„Jdu do toho s cílem dosáhnout změny v mohelnické politice. Pokud uspějeme, na postu starosty podpoříme člověka, který by měl širší podporu i ostatních stran, ne jen v poměru jedenáct ku deseti,“ řekl Vaňourek.

Na webových stránkách Věcí veřejných se objevil Vaňourkův článek, v němž obviňuje starostu Jiráska a místostarostu Pavla Němce (ČSSD), že už vyjednávají o budoucí koalici. Jirásko podobná jednání popřel stejně jako Němec.

„Žádné takové jednání se nekonalo. Je to novinářská kachna, snaha manipulovat veřejnost a poškodit ODS i ČSSD,“ uvedl Němec. Dodal, že o kandidátce ČSSD se teprve jedná.

Zábřeh: Všichni proti všem?

V rozhádaném Zábřehu nejspíš najdou voliči v obálce rekordní počet až deseti volebních lístků. Výsledkem může být rozdrobené zastupitelstvo, kde se bude těžko tvořit koalice.

Dnes vlastně ve městě žádná neexistuje. Zastupitelstvo i radu napříč politickým spektrem ostře rozděluje názor na rekonstrukci bazénu a chystanou stavbu papírny.

Kandidátku ODS sestavuje skupina kolem podnikatele Pavla Bruštíka, která v květnu 2009 získala pro Zábřeh ztracenou stranickou licenci. S členy ODS v zastupitelstvu včetně starosty nové místní sdružení nekomunikuje.

Zábřežská radnice

Místní KDU-ČSL se podle slov předsedy místní organizace Františka Johna snaží oslovit silné osobnosti.

„Čeká nás složité období už proto, že město bude zadlužené. Čtyři roky se tu křižují různé osobní zájmy, u konkrétních věcí se hledá podpora napříč stranami, což město paralyzuje. V případě úspěchu bychom rozhodně chtěli uzavřít pevnou koaliční smlouvu jako veřejný dokument s jasným programem,“ řekl John.

Kandidátku s pracovním názvem Na obranu domova chystá skupina občanů, kteří se opakovaně pokoušeli prosadit referendum o pozemcích pro firmu Wanemi a její stavbě se kvůli obavám z dopadů na životní prostředí snaží stále všemi dostupnými prostředky zabránit.

„Starostu Zdeňka Koláře jsme neoslovili,“ odpověděl Pavel Trhal na dotaz Deníku, zda se starosta jako velký odpůrce firmy Wanemi neobjeví na jejich kandidátce.

Na opačné straně „wanemibarikády“ bude kandidátka Volba pro město, kterou před čtyřmi lety zakládal tehdejší starosta Petr Fabián. Voliči na ní najdou i bývalého tajemníka Antonína Janhubu, který je stále v soudním sporu s městem o návrat do funkce.

Koaličním partnerem Volby pro město by mohla být nová kandidátka Cesta pro Zábřeh. Jejím lídrem je podnikatel Lukáš Neruda.

„Oslovili jsme lidi napříč profesemi, pokud uspějeme, počítáme i s obsazením funkce starosty, nechceme být v zastupitelstvu do počtu,“ řekl Neruda.

Kdo se objeví v Zábřehu na soupisce TOP 09, se Deníku zatím nepodařilo potvrdit. Mluví se o někdejším místostarostovi Milanu Kratochvílovi, o Josefu Půčkovi (dnes za ČSSD), který je v oblastním vedení nové strany, a o radních Martinu Paclíkovi (dnes za ODS) a Zdeňku Davidovi (nez.).

Tři z nich by určitě mohli být kandidáty i na post starosty, pokud projdou sítem voličů. Milan Kratochvíl před čtyřmi lety do zastupitelstva jako lídr nezávislé kandidátky neprošel.

Téměř jisté je, že na soupisce TOP 09 nebude starosta Zdeněk Kolář (dnes ODS). O nejvyšší post ve městě se chce ovšem znovu ucházet, pokud to volební výsledek umožní.

„Podstatné pro rozhodování by bylo také to, zda se bude možné opřít o zastupitele se stabilními a čitelnými názory,“ sdělil Zdeněk Kolář.