„Pro cestující jsou největší odměnou nově vybudovaná nástupiště s bezbariérovým přístupem a zrychlení dopravy," uvedl generální ředitel Správy železniční dopravní (SŽDC) cesty Pavel Surý.

Zatímco dříve jezdily vlaky mezi Bludovem a Hanušovicemi rychlostí maximálně 75 kilometrů v hodině, dnes se zde mohou prohánět i stovkou.

Investice za miliardu korun ale nepřinesla cestujícím jen výhody.

Stanice v Rudě a Bohdíkově zůstaly bez obsluhy. Lidé si zde nekoupí jízdenku ani jim nikdo nepůjčí klíče od toalet. Zrušené jsou i čekárny.

V Rudě se pasažéři mohou uchýlit pouze do podloubí nádražní budovy.

„Nástupiště jsou pěkně spravená, ale není se kam schovat. Když máte s sebou děcka, není příjemné čekat ve větru a na mrazu. Zvlášť když vlaky mívají každou chvíli zpoždění, dnes třeba deset minut," řekla Libuše Giňová z Rudy, která několikrát týdně jezdí vlakem do Zábřehu.

Součástí prací na dvaadvacetiki­lometrovém úseku byla výměna kolejí a výhybek, oprava mostů a propustků, zabezpečovacího zařízení a přejezdů. Úsek nyní dálkově ovládají dispečeři ze Šumperku.

Opravili řadu stanic

Výraznou proměnou prošly stanice v Rudě a Bohdíkově a zastávky Bludov-lázně, Bohutín, Bartoňov, Komňátka, Raškov a Hanušovice – Holba.

Vybudovány zde byly bezbariérová nástupiště, osvětlení, rozhlas a přístřešky.

Hlavní část prací skončila letos v listopadu, úplné ukončení stavby je naplánováno na květen 2017.

Trať 292 spojuje druhý železniční koridor s Jesenickem. Za poslední desítky let se nijak výrazně nemodernizovala.

Nyní se začíná hovořit o možné elektrizaci úseku do Hanušovic. Podle zhruba deset let staré studie by tento krok byl ekonomicky neefektivní.

„Každopádně necháme znovu tuto záležitost prověřit. Nyní objednávka železniční dopravy na této trati určitě bude, stejně tak i cestující. Elektrizace se tak možná ukáže jako výhodná," řekl náměstek generálního ředitele SŽDC pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb.

Na trati 292 se letos uskutečnily ještě další tři stavební akce. Hotová je modernizace stanice Jeseník, ve stanici Hanušovice a na úseku z Jindřichova do Lipové se ještě pracuje.

„Tyto stavby doběhnou přibližně k novému grafikonu," poznamenal náměstek Nejezchleb.