„Do závodu se nakonec zapojilo 19 týmů. Z Rakouska měly přijet původně dva a dorazil jen jeden. Letošního ročníku se tak zúčastní 12 domácích družstev a sedm zahraničních - jde o zástupce z Belgie, Německa, Slovenska, Polska a Rakouska," řekl dnes ČTK mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Organizátoři závodu se každoročně snaží vytvořit vojákům co nejtěžší podmínky, letos jim k tomu značně pomohla příroda. Mrazivé teploty vystřídalo husté sněžení.

„Připadlo až deset centimetrů sněhu a pořád sněží. Podle předpovědí má sněžit dál. Účastníci se tak musejí vypořádat hlavně se sněhem, leží ho tady 70 až 80 centimetrů. Pohyb ve volném terénu bude určitě těžší, budou se trochu brodit. Myslím, že budou mít drsné podmínky," řekl dnes ČTK dispečer jesenické horské služby na Ovčárně.

O náročnosti klání vypovídá i to, že závod každoročně dost družstev vzdá. Na odchodu účastníků se podepisuje extrémní zátěž, často i zdravotní komplikace. Klání je podle organizátorů ojedinělé i za hranicemi země.

„Například rakouští horští myslivci, pravidelní a velmi dobří účastníci závodu, kteří doma suplují i horskou službu, přiznali, že se s něčím podobným dosud nesetkali," uvádějí stránky závodu www.unob.cz.

Náročný bude závod od úterý, kdy budou muset účastníci po přesunu v horském terénu sundat parašutistu zachyceného na stromu. Čeká je i nouzové přespání v lese. Na středu pořadatelé připravili překonání umělých a přírodních překážek ve skalách i vodního toku s přenesením raněného vojáka na nosítkách. Charakter závodu zůstává podle Pazdery stejný, chybět nebudou sjezdy, orientační závod na běžkách a dvouapůldenní vytrvalostní etapa na skialpinistických lyžích s veškerou výbavou na zádech. Pohybovat se budou v prostorách Videlského sedla či v údolí Bílého Potoka.

Armádní soutěž Winter Survival má dlouholetou tradici, letos se koná po devatenácté. Loni armádní klání vyhráli vojáci z Muniční základny z Týniště nad Orlicí. Klání, které je považováno za nejnáročnější sportovní soutěž v podmínkách české armády, loni dokončilo jen osm ze 17 družstev.

Čtyřdenní závod pořádají generální štáb armády a Univerzita obrany.