Desítkám osobností nejen z Loštic a okolí, ale i z celé Hané, dělají nově společnost známý fotograf Jindřich Štreit, Luděk Štipl, který zaznamenává životní příběhy a osudy členů židovské komunity v regionu, a Jarmila Seidlová, jež celý život zasvětila tanci a založila loštický taneční klub ORDA.

Nové postavy v betlému loštického řezbáře Jaroslava Beneše.  Fotograf Jindřich Štreit.Zdroj: DENÍK/Jiří KopáčLetošního sedmdesátníka Jindřicha Štreita ztvárnil Jaroslav Beneš s nezbytným fotoaparátem, z něhož vylétá ptáček.

„Jindřich Štreit svými fotografiemi proslul doma i v zahraničí. Jsem rád, že letos, kdy slaví jubileum, ho mohu zařadit mezi další dřevěné spoluobčany v krajině betlémské," řekl řezbář.

V betlému už má Jindřich Štreit kolegu – dlouholetého fotografa ČTK Vladislava Galgonka.

Obyčejní lidé v neobyčejných časech

Život Luďka Štipla je spojený s Lošticemi a Úsovem a také se spolkem Respekt a tolerance, který seznamuje s příběhy židovských obyvatel regionu.

Nové postavy v betlému loštického řezbáře Jaroslava Beneše.  Obnovitel synagogy Luděk ŠtiplZdroj: DENÍK/Jiří KopáčDíky jeho snaze se podařilo opravit loštickou synagogu a připravit v ní muzejní expozici.

Je také autorem několika filmových dokumentů, které dnes slouží i jako vzdělávací materiál ve školách, stejně jako putovní výstava Obyčejní lidé v neobyčejných časech.

Zajímavostí je, že Luděk Štipl vyrůstal v hájovně na Stříteži, kde vznikly příběhy lišky Bystroušky. Je také spoluautorem naučné stezky po stopách mazané lišky, která turistům přibližuje významného malíře Stanislava Lolka.

„Ten vytvořil soubor kreseb, jež se později staly spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi podkladem pro literární zpracování příběhů," vysvětlil Jaroslav Beneš.

Své místo v jeho betlému už má jak liška, tak malíř, který ji proslavil.

Organizovaný Rekreační Doping Amatérů

Jarmilu Seidlovou řezbář zachytil v tanečním postoji a vrstvených šatech. Skvělá tanečnice před válkou vystupovala v operetě v olomouckém divadle.

Nové postavy v betlému loštického řezbáře Jaroslava Beneše.  Tanečnice Jarmila SeitlováZdroj: DENÍK/Jiří Kopáč„Tanci se věnovala bezmála sedmdesát let. Stála u zrodu loštického tanečního klubu ORDA. Dokonce i z místních už jen málokdo ví, že to je zkratka. Znamená to Organizovaný Rekreační Doping Amatérů," přiblížil řezbář.

Kromě práce s mladými tanečníky ale také navrhovala valčíkové šaty.

„Všechny ozdoby, výšivky, květy a náramky byly jejím dílem. Paní Seidlová zemřela před čtyřmi lety, ale její odkaz žije dál. Tradice loštického tance pokračuje pod vedením Magdy Leštinské, kterou paní Seidlová vychovala, a také díky její vnučce Radce Homolákové," doplnil mistr řezbář.

Otveření 1. prosince

Svůj betlém letos otevře veřejnosti už podvacáté, a to od čtvrtku 1. prosince, kdy nové obyvatele bude pasovat do „stavu silné zdřevnatělosti".

Návštěvníci budou moci dílo v řezbářově domě v Moravičanské ulici 439 obdivovat až do 6. ledna.

Otevřeno bude denně včetně víkendů a svátků vždy od čtrnácti do osmnácti hodin.