Jeho cílem bylo opravit porouchaný náklaďák Praga V3S, který do haitské vesnice dopravil loni v červnu během mise zorganizované mimo jiné i Arcidiecézní charitou Olomouc. Ve vsi pobývá teď i dobrovolnice Charity Eva Dostálová z Loštic.

„Je tu teď spousta dětí z Port Au Prince, tak jim Eva připravuje společný program s místními dětmi, aby se víc začlenily. Poobědvají spolu a budou mluvit o tom, co zažily při zemětřesení. Pak se pojedou společně koupat. Budeme muset jet s vétřieskou nadvakrát. Večer bude letní kino promítané na natřenou stěnu garáže. Opravil jsem taky dětem kolo a pár dalších drobností. Je tu asi pětatřicet stupňů ve stínu,“ napsal Filip Hlásný na internetových stránkách projektu Praga Haiti.

Projekt propaguje i dokumentární film Pragovkou na Haiti, který během poslední mise natočil zábřežský filmař Martin Strouhal. Na ostrově byl už dvakrát, situaci tam dobře zná.

„Lidé z vesnic, kde je život velmi tvrdý, dříve hodně mířili do hlavního města za prací a obživou. Teď nastal opačný exodus; lidem nezbývá, než se vrátit k příbuzným. Pro ně to bude velká zátěž. Už teď žijí v přecpaných chatrčích z hlíny a proutí a živí se tím, co vypěstují. Naštěstí je ve vsi aspoň voda,“ řekl filmař.

Neumí si představit, jak by bez cizí pomoci ve městě zvládli úklid trosek, když předtím nebyli schopni zorganizovat ani úklid odpadků.

„Otázka je, co bude za rok, až zájem světa opadne. Na druhé straně ale zemětřesení upoutalo konečně na Haiti pozornost. Snad se země víc otevře světu, dřív byla vůči bělochům často nepřátelská, jako by oni byli původci chaosu, který tam panuje,“ pokračoval Martin Strouhal. Jeho snímek uvede v dubnu Česká televize.

Filmař připomněl další humanitární projekt, který se připravuje - Voda pro Haiti. Druhá Pragovka a souprava na vrtání studní už je díky darům koupená, zbývá „jen“ sehnat 2,3 milionu korun na vypravení odborníků, kteří soupravu zprovozní a naučí s ní místní lidi zacházet. Oba automobily budou mimořádně důležité pro zásobování vesnice.

„Kněz Roman Musil například dostane zprávu od humanitární organizace, že v přístavu má připraveno šest tun rýže. Bez aut nebylo možné pomoc do vesnice dopravit,“ uzavírá Martin Strouhal. O svých zážitcích z cest na Haiti teď připravuje knihu.