Na výrobě obličejových štítů pracují v Mohelnici od poloviny posledního březnového týdne. Škola se zapojila do celorepublikového projektu jejich výroby.

„Do školy jsme 3D tiskárnu koupili před Vánoci. Je to technologie, která děti zajímá. Nyní jsem sledoval dění okolo těchto věcí na Facebooku, řekl jsem si, že ve škole máme volnou tiskárnu, tak proč se do toho projektu nezapojit,“ sdělil Pavel Grünwald, který zařízení obsluhuje.

Původně byl ve škole v provozu jeden stroj. Dva kusy štítů tiskl přes čtyři hodiny, denně byl pomocí něj vyučující schopen vyrobit šest kusů štítů. Ve čtvrtek se podařilo zprovoznit druhou tiskárnu, kterou zapůjčil místní dům dětí Magnet. Pavel Grünwald jedná o zapůjčení ještě třetího zařízení, celková denní kapacita by pak čítala patnáct štítů.

„Stroj nenechávám běžet bez dozoru celé čtyři hodiny, kontroluji ho častěji, kdyby se náhodou vyskytl problém. Po čtyřech hodinách výrobek vyjmu, očistím, chystám sáčky na balení, je to průběžná práce,“ popsal vyučující.

Za přísných bezpočnostních opatření

Protože výrobek bude sloužit zdravotníkům, veškerá práce s ním se musí odehrávat za bezpečnostních opatření.

„Pracujeme s ním s rouškou a v rukavicích. Před zabalením štít dezinfikuji, jednotlivé díly zabalím zvlášť do sáčku, k tomu přibalím letáček, kde je popsané, jak by se štít měl užívat. Pak následuje předávka doktorům,“ řekl Pavel Grünwald.

Štíty už slouží stomatologům a praktickým doktorům v Mohelnici a v Zábřehu. Jeden z nich má i zubař Karel Jílek, který ordinuje v uzavřené oblasti v Uničově. Štíty mohou využít například i plicní lékaři.

„Tisknout a nabízet budeme štíty dál, dokud o ně bude zájem. Myslím, že poptávka během týdne neustane. Doktoři mají štíty objednané z různých skladů zdravotnických potřeb, tam ale vůbec nejsou k sehnání. Myslím, že doktoři budou rádi za jakoukoli ochrannou pomůcku, kterou budou moci v této době používat,“ uzavřel Pavel Grünwald.

Ochranné štíty tiskne i univerzita
Prvních sto ochranných štítů, které snižují riziko přenosu nákazy novým typem koronaviru, vyrobili pomocí 3D tiskáren a distribuovali do středy 25. března odborníci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Objednávky k tomuto dni měli na dalších 3500 ochranných skel. Plastové masky budou dodány nejen nemocnicím, ale také praktickým lékařům, záchranářům, zubním lékařům či zaměstnancům lékáren. Masky vyrobené na 3D tiskárnách už používají zdravotníci při odběru vzorků od pacientů, u kterých je podezření na nákazu koronavirem. Uplatnění by měly najít i v řadách policie.

ONLINE - Vše ke koronavirové situaci

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník