„Podílíme se na mobilní odběrové službě. Dnes jsme byli požádáni o jednu denní směnu, jednu sanitu s jednou sestrou,“ sdělil Deníku v neděli dopoledne ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda. „Dále se uvidí, jaké budou požadavky,“ uvedl.

V Olomouci se už testuje

V sobotu odpoledne začal testovat vzorky na přítomnost koronaviru Ústav mikrobiologie FN Olomouc. Původně spuštění plánoval na pondělí.

„Povolali jsme zaměstnance laboratoře vzhledem k akutní potřebě z terénu,“ vysvětlil ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

Přednostně se v této laboratoři testují vzorky zdravotníků a pacientů, kteří byli v kontaktu s nakaženým lékařem z Oddělení urgentního příjmu. Jedná se o 17 zaměstnanců a několik desítek pacientů.

Ředitel Havlík upozornil, že laboratoř může denně testovat řádově desítky vzorků.

„Kapacitu tak nemocnice bude využívat výhradně pro požadavky oprávněných poskytovatelů zdravotní péče a nikoliv pro preventivní testování zájemců z řad veřejnosti,“ upřesnil mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Zapojí se i laboratoř v Prostějově

Podle hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka by do testování měla být zapojena také laboratoř v Nemocnici Prostějov, a to v průběhu příštího týdne. Na sedm bude v Olomouckém kraji navýšen počet odběrových míst. Dojednat se je podařilo se všemi nemocnicemi v regionu. Lidi s podezřením na koronavirus bude odesílat na odběr hygienická stanice.

Sedm odběrových míst

„Odběrových míst bude sedm. Nemocnice navíc zřídí mobilní posádky, jež budou odebírat vzorky od těch, kteří se na odběrná místa nemohou dostat sami,“ informoval Okleštěk.

V Olomouckém kraji bylo v neděli ráno 21 pozitivních případů koronavirové infekce.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník