K akci nazvané Bad in, tedy česky V posteli, se připojilo například šumperské občanské sdružení RES-SEF, několik zaměstnanců obecně prospěšné společnosti Pontis, pracovníci sobotínské Diakonie i Charity.

„Tímto způsobem chceme upozornit na špatnou legislativu, která v oblasti sociálních služeb prohlubuje problémy. Těch je celá řada a potýkají se s nimi dlouhodobě všechny nestátní neziskové organizace. Například neexistují transparentní pravidla pro financování sociálních služeb, organizace jsou neustále stavěny do role žebráků. O všech těchto problémech chceme diskutovat,“ řekl vedoucí šumperského občanského sdružení RES-SEF Miloš Kubíček.

Všech pět pracovníků šumperského sdružení, které pomáhá lidem závislým na drogách, se skutečně na pracovišti obléklo do nočních úborů a novinářům pozvaným na tiskovou konferenci odpovídali z postele.

„Symbolicky tak vyjadřujeme, že je často obtížné pro nás ráno vstávat. Všechny neziskové organizace, bez kterých se sociální sféra neobejde, se potýkají s celou řadou problémů, od zbytečné byrokracie až po existenční nejistotu. Pro mnohé z nich to znamená boj o přežití, což řadu lidí v pomáhajících profesích od práce odrazuje,“ vysvětlila sociální pracovnice ze sdružení RES SEF Petra Damborská.

Do akce se rovněž zapojili pracovníci Charity Javorník, která provozuje dva domy s pečovatelskou službou, stacionář, vývařovnu a poskytuje domácí péči.

„Náš největší problém je ten, že vždy na konci roku nemáme představu dalšího financování. Nevíme, zda můžeme přijímat další klienty, zda budeme moci zabezpečovat všechny služby. Pro zaměstnance to znamená nejistou budoucnost,“ řekl ředitel javornické Charity Robert Neugebauer.

Osobní účast ve stávce zdůvodnil jedinou větou: „Už se nemohu dívat, jak mocní v tomto státě hazardují se životy a osudy bezmocných.“ Charita Javorník se ke stávce připojila jako celek, bylo ale na rozhodnutí zaměstnanců, zda zvolí běžný oděv či pyžamo.

Iniciátory protestní akce inspiroval John Lennon a Yoko Ono, kteří kdysi svůj nesouhlas s válkou ve Vietnamu vyjádřili právě akcí Bed In. Velká recesistická akce se včera uskutečnila přímo před sídlem ministerstva práce a sociálních věcí v Praze.